Časté otázky na Meg Cabot

17. února 2008 v 8:14 | Susannah |  - Rozhovory a chaty -
Článek jsem opět přeložila z oficiálních stránek Meg.
Tentokrát jde o všechny možné dotazy, na které se fanoušci Meg ptali a ona jim na ně odpovídala. Otázky se týkají nejen samotné Meg, ale i jejích knih a například rad pro spisovatele. :-)
Mně se ty rady teda hodily. O:-)
Upozornění: Nevím, kdy přesně Meg na dotazy odpovídala, takže ne všechny informace jsou nové, tím myslím například vydání knih v roce 2007 a podobně. ;-)
Nejdou mi naformátovat některé věty/nadpisy v článku... Ani přes Word. No nic, asi to nepůjde jinak.
Tenhle článek mi dal docela dost práce.

____________________________________________________________

O Meg:

Co tě inspiruje k psaní?
Ta samá věc, která tě inspiruje, abys dýchal/a. Nemůžu si pomoct.
Kde bereš nápady?
Hodně z toho, co je v mých knihách, jsem brala ze svých vlastních deníků, které jsem si schovala z dob, kdy jsem chodila na střední... Pořád je mám, i když jsem jediná, kdo si je kdy bude moct číst. Používám jenom některé úseky, které mě nijak nepoškodí.
Jaké knihy jsi měla ráda, když jsi byla dítě?
Četla jsem hodně fantasy, jako "Probuzení Tmy" od Susan Cooperové, tetralogii od Nancy Springerové "Book of Isle" (zahrnující i "The Sable Moon") a taky knihy Lloyda Alexandera. Taky jsem měla ráda komixy STAR WARS a SPIDERMAN. Mezi moje oblíbené patřily i klasiky jako "Jana Eyrová", "Pýcha a Předsudek", "Lorna Doone" a "Maud Hart Lovelace" od Betsy-Tacy. A jsem i velkou fanynkou Mary Stewartové, hlavně knih "Nine Coaches Waiting", "Madame, Will You Talk?" a "Thornyhold".
Jak získám tvůj autogram?
Pokud chceš leták, pohled a podepsaný štítek knihy "Deníky Princezny", který by sis mohl/a dát do knihy, pošli svou prosbu spolu s oznámkovanou obálkou s napsanou adresou (pozn. tvojí samozřejmě) na: Meg Cabot, P.O.Box 4904, Key West, FL 33041-4904.
Proč jsi psala knihy pod cizími jmény, jako Jenny Carroll a Patricia Cabot?
Když jsem začala s profesionálním psaním, psala jsem pro tři různé nakladatele a proto jsem měla pseudonymy (Jenny a Patricia). Teď už jsou všechny moje knihy pod mým pravým jménem, Meg Cabot.
Jaké ceny jsi vyhrála?
Moje knihy vyhrály nejrůznější ceny a byly vybrány jako New York Public Library Books for the Teen Age (knížky vhodné pro Teenagery), ALA Quick Picks for Reluctant Young Adult Readers (ALA rychlý výběr pro neochotné dospívající čtenáře),IRA/CBC Young Adults' Choice (volba dospívajících), Book Sense Picks (výběr smysluplných knih), stejně jako Texas Lone Star Reading List (seznam pro čtenáře knih v Texasu). Kniha "All American Girl" (Hrdinkou snadno a rychle) vyhrála Evergreen Young Adult Book Award (ocenění pro stále oblíbené knihy dospívajících čtenářů) a "The Princess Diaries" (Deníky Princezny) vyhrály TASL Tennessee Volunteer State Book Award (ocenění státu Tennessee).
Jsi opravdu princezna?
Ne, opravdu nejsem. Vždycky jsem měla "potřeby" jako princezna (Moji rodiče si zvykli tímto způsobem vtipkovat, když jsem byla malá. Já sama jsem se často utěšovala představou, že moji "praví" rodiče, král a královna, si pro mě brzy přijdou, a tím pádem by se ke mě měl každý chovat o dost přátelštěji.) Proto jsem napsala příběh o princezně, do které si každé s chutí kopne... a VOILA knížka "Princezniny deníky" byla na světě.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

O Denících Princezny:

Co tě inspirovalo napsat "Deníky Princezny"?
Všechny moje knihy jsou inspirovány mými skutečnými životními zkušenostmi, které se mi staly, nebo těch, u kterých jsem aspoň doufala, že se stanou. Napadlo mě napsat deníky princezny, když moje máma začala po smrti mého táty randit s jedním z mých učitelů. Stejně jako začala i Miina máma v knize! Vždycky jsem měla "potřeby" jako princezna (Moji rodiče si zvykli tímto způsobem vtipkovat, když jsem byla malá. Já sama jsem se často utěšovala představou, že moji "praví" rodiče, král a královna, si pro mě brzy přijdou, a tím pádem by se ke mě měl každý chovat o dost přátelštěji.) Proto jsem napsala příběh o princezně, do které si každé s chutí kopne... a VOILA knížka "Princezniny deníky" byla na světě. Miin styl je převzatý z mých vlastních deníků, které jsem si schovala z dob, kdy jsem chodila na střední... Byla jsem trochu moc zakřiknutá, i když jsem docela zapadla do školní divadelní skupiny. Většina z mých zápisků z té doby jsou o klucích, klucích a zase jenom o klucích a právě proto jsem jediný člověk, který se mých deníků smí dotknout! Je to tak trapné!
Kolik knih o Princezně Mie vlastně bude?
Deset kompletních dílů. Dočkáte se ještě "The Princess Diaries 9" v lednu 2008 a poslední knihy série "The Princess Diaries 10" v lednu 2009.
Jak jsi se cítila, když jsi zjistila, že Disney bude točit film na motivy tvé knihy?
Byla jsem velmi nadšená. Myslím si, že Garry Marshall odvedl skvělou práci a taky, že Anne Hathaway byla dokonalou Miou. Ze začátku jsem pochybovala o tom, že Julie Andrews bude tou pravou Grandmére. Julie je až moc milá na to, aby hrála tak podlou postavu! Ale když jsem uviděla Juliin výkon, věděla jsem, že jako babička je dokonalá. I když pokračování filmu "Deník Princezny 2: Královské Povinnosti" se nijak neshodovalo s kteroukoli mou knihou (a nic, co se ve filmu stalo, se vlastně v knihách neobjeví), myslím, že zůstalo věrné duchu knihy a bylo to velmi zábavné. Neměla jsem žádný vliv na filmování, což mi vyhovovalo, protože jsem příliš zaměstnaná psaním dalších knih do série "Deníků Princezny".
Bude další film?
Ne, myslím, že ne. Režisér, producenti i herci se posunuli k novým projektům. Ale kdo ví? Třeba se jednou opět spojí a nový film bude! O:-)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

O jiných knihách od Meg:

Proč se obálky tvých knih ve všech zemích pozměňují?
Obálky knih, jejich jména a někdy i určité části knihy se v různých zemích liší, protože jsou vydávány různými nakladateli. Vlastně je i doporučené, aby si čtenáři kupovali vlastní verze knih!
Bude víc knih v tvých sériích "1-800-WHERE-R-YOU" a "Mediátor"?
Ne. Mediátor byl vždy myšlen jako šestidílná řada knih a ta šestá, "Čtvrtý rozměr lásky", je poslední knihou série. Potom, co v lednu roku 2007 vyjde pátá kniha řady "1-800-WHERE-R-YOU", "Missing You", taky nebude další pokračování.
Kdy napíšeš další paranormální knihu jako "Mediátora"?
Očekávejte knihu "Abandon", mojí další paranormální řadu knih, půjde o moderní převyprávění mýtu o Persefoně, vyjde v létě 2009.
Jsem dost starý/stará na to, abych si přečetl/a tvé knihy pro dospělé?
Když se radši ptáš, tak ne, nejsi.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

O Filmech, Televizi, atd.:

Nějaké novinky ohledně zfilmování kterékoli z tvých knih?
Zfilmování knihy "How To Be Popular" bylo nedávno umožněno MTV pro televizní seriál a práva na zfilmování "Avalon High" má Disney Channel. Upozornění: Meg nemá žádný vliv a ani nezná detaily castingů!
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

O psaní:

Jak vymýšlíš názvy knih?
Je to složité vymýšlet! Většinou nepřemýšlím nad názvem knihy, dokud není skoro hotová. Někdy nemůžu vymyslet vůbec žádný název a nakladatel musí sám nějaký vymyslet. Někdy se stává, že nakladatel nesouhlasí s mým názvem knihy, nebo už existuje kniha stejného jména, která už vyšla. Často se stává, že nakladatelé v jiných zemích vymýšlí vlastní názvy, protože americký název nepřeloží správně. I když jsou názvy knih důležité, autoři ohledně nich mohou být přespříliš nároční. Dokonce se mi stalo, že jsem název knihy změnila dva měsíce před vydáním knihy! Řekla bych, že ze všech názvů svých knih: 50% jsou ty, které jsem vymyslela já; 50% jsou ty, které vymysleli mí nakladatelé. Co se týká vydání, které nejsou americké, skoro 100% názvů knih vymýšlí nakladatelé!
Jaké je téma tvých knih?
Doufám, že si čtenáři uvědomí, že nejsou sami v tom, že se cítí tak jako já někde na střední škole - jako ohromně velký šílenec! Taky to, že to, co vídají v televizi není ten "normál". Být upřímný sám k sobě a k svým přátelům je totiž daleko důležitější než jít s davem. Jsem živým důkazem, že je možno vytěžit ze svého středoškolského šílenství!
Na čem teď pracuješ?
Právě teď jsem plně soustředěná na psaní knihy "Princezniny Deníky 9: Princezna Mia", která vyjde v prosinci 2007 - stejně jako třetí a poslední kniha série Heather Wellsové, "Big Boned", která vyjde v listopadu 2007. A nezmeškejte také mou první knihu pro malé čtenáře - "Allie Finkle´s Rules for Girls: Stěhovací den", která vyjde v březnu 2008, pro čtenáře od osmi let. Starší čtenáři můžou čekat na třetí a poslední knihu série Lizzie Nicholsové, "Queen of Babble Gets Hitched", v červnu 2008. A zůstaňte také naladění na knihu "Avalon High: Coronation" (pozn. korunovace), mou novou knihou do série Manga knih, jde o pokračování "Avalon High", které vyjde v létě 2008. A konečně budu taky dokončovat sérii "The Princess Diaries" knihou "Princezniny Deníky 10: Navždy Princeznou", která vyjde v prosinci 2008. Taky začínám dvě nové série knih pro teenagery "Airhead", knihu, která se pohybuje na hranici mezi komedií a dramatem, jejíž příběh se odehrává ve světe módy. A v poslední řadě "Abandon", paranormální triologii, obě knihy vyjdou někdy během let 2008 a 2009.
Jaké máš rady pro nadějné spisovatele?
Moje rady jsou:
  • Piš ten druh příběhů, které rád/a čteš. Když ne nebudeš zbožňovat to, co píšeš, ostatní taky ne.
  • Neříkej lidem, že chceš být spisovatelem. Každý se ti bude snažit vysvětlit, že by sis měl/a vybrat práci, kde budeš mít větší jistotu. Takže je daleko lepší nechat si to pro sebe a později jim všem ukázat, jak se mýlili.
  • Nejsi šek na 100 dolarů. Ne každý tě bude mít rád...nebo tvůj příběh. Odmítání a zavrhování si neber osobně.
  • Pokud se zasekneš v psaní příběhu, je na něm asi něco špatného. Pár dní nepiš a na chvíli nad tím nepřemýšlej, soustřeď se na něco jiného. Nakonec tě něco napadne.
  • Pořád si čti a piš. Nikdy nepřestaň vymýšlet svá díla. Nečekej na reakce potom, co vydáš příběh, začni hned psát nový a vydej ho! Když budeš nepřetržitě psát a vydávat (nezapomínej žít, když to děláš), nakonec ti někdo uškodí.
  • Je prakticky nemožné nechat si vydat knihu bez toho, abys měl/a agenta. Průvodce, kterým jsem se řídila já, když jsem sháněla svého agenta se jmenoval "Jeff Harman Guide to Agents, Editors and Publishers". Peníze, které jsem na tom utratila, se ale vyplatily. Jde totiž o soupis každého agenta v obchodu a to, koho nebo co hledá. Taky ti poradí, jak napsat dopis, i to, co máš od svého nakladatele očekávat a i jiné užitečné věci... Je nutností všech ctižádostivých autorů!
  • A přesto všechno, staň se dobrým posluchačem. Pokud chceš napsat věrohodný rozhovor, musíš poslouchat, co říkají lidé kolem tebe. Potom je můžeš napodobovat.
.....Hodně štěstí a drž se psaní! Když jsem to dokázala já, dokážeš to i ty!.....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sadfcn | E-mail | Web | 25. dubna 2009 v 3:30 | Reagovat

yPj2n3  <a href="http://pceukwpshjmo.com/">pceukwpshjmo</a>, [url=http://jqlbdjbaezdg.com/]jqlbdjbaezdg[/url], [link=http://lbosokkfodxc.com/]lbosokkfodxc[/link], http://ocuyahcwncfv.com/

2 gaoajjnzlg | E-mail | Web | 4. května 2009 v 9:09 | Reagovat

Nlq6sN  <a href="http://mmsvwntbgian.com/">mmsvwntbgian</a>, [url=http://rhlnxuljswju.com/]rhlnxuljswju[/url], [link=http://hsowuwryndtw.com/]hsowuwryndtw[/link], http://ejokcvldpfrp.com/

3 kkoetes | E-mail | Web | 27. května 2009 v 21:54 | Reagovat

1rkqY4  <a href="http://kqjulylarjej.com/">kqjulylarjej</a>, [url=http://uqmqeycekchj.com/]uqmqeycekchj[/url], [link=http://hcmgiloychtb.com/]hcmgiloychtb[/link], http://jeayvsfsoxij.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.