Meg Cabot o 8. knize série "The Princess Diaries"

20. února 2008 v 18:52 | Susannah |  Princezna nad Propastí
Překlad článku, který o knize napsala Meg Cabot na svých oficiálních stránkách. Snažím se neměnit fomulace Meg, ale někdy je to těžké. O:-)
Pokud si chcete knihu přečíst a nechcete znát zápletku, tohle je přímo dokonalé navnazení pro čtení.
I když u tohohle článku uznávám, že jsem místy nevěděla, co napsat... V angličtině je třeba předmět Precalculus, který u nás neexistuje, takže jsem tam napsala normální matiku...

___________________________________________________________________________
V osmých denících princezny, musí Mia čelit daleko větším problémům.
Teď je v druháku a i když přežila Algebru pro začátečníky a pokročilou Geometrii, není tady žádná garance, že by přežila další Matiku. A aby toho nebylo s matematickými problémy málo, Miin milovaný přítel, Michael, odchází na rok do Japonska.
Matika Miu na takovéhle odloučení vážně připravit nedokáže.
Součástí článku na stránkách Meg byl opět úryvek z knihy, tahle u nás ale vyšla i v češtině, takže jsem sem úryvek přepsala raději z knihy, než abych něco zase zkonila já....
____________________________________________________________________________
Středa, 8. září, jídelna
Seděla jsem u stolu a nevinně pojídala svůj falafel s tahini, když se vedle mě posadila Ling Su a vyhrkla: "Mio! Jak je ti?" s vyvalenýma očima a celá taková soucitná.
Já na to jenom: "Ehm... fajn.!
Pak si ke mě z druhé strany sedla Perin a začala: "Mio, už jsme to slyšely. Jsi v pohodě?"
Páni, v téhle škole se noviny šíří hezky rychle.
"Nic mi není," odpověděla jsem a snažila se statečně usmívat. Což není vůbec žádná legrace, když máte v puse kus falafelu.
"Nemůžu tomu uvěřit," prohlásila Shameeka. Ta s námi normálně ani nejí, protože má moc práce s tím, jak se pořád ochomýtá kolem stolu roztleskávaček a fotbalistů. Ale teď si položila tác vedle Perin. "On se vážně stěhuje do JAPONSKA?"
"Vypadá to tak," odpověděla jsem. Zvláštní, vždycky když teď slyším slovo Japonsko, moje srdce se tak jako zaškube. Jako to předtím dělávalo, když jsem slyšela slovo Buffy - když ještě v televizi běžel ten seriál Buffy, přemožitelka upírů.
"Měla by ses na něj vykašlat," mínil Boris, když si k nám přisedl.
"BORISI!" Tina se zatvářila šokovaně. "Mio, nevšímej si ho. Vůbec neví, o čem mluví."
"Já vím, o čem mluvím," namítil Boris. "V orchestrech se tohle stává co chvíli. Dva hudebníci se do sebe zamilují a pak jeden z nich dostane líp placenou práci v jiném orchestru někde jinde, v jiném městě nebo i jiné zemi. A vždycky se snaží, aby to fungovalo - ten vztah na dálku -, jenže ono to nikdy nefunguje. Vždycky se jeden z nich zamiluje do klarinetistky a je po všem. Vztahy na dálku prostě nefungují. Měla by ses s ním rozejít hned, aby to byl čistý slušný rozchod, a pak jít dál- Prostě konec pohádky."
Tina na svého přítele zírala s nelíčeným ohromením.
"Borisi, jak můžeš říct něco tak strašného?"
Ale Boris její rozhořčení nechápal. "Proč? Vždyť je to pravda. To ví každý."
"Můj brácha se nezamiluje do nikoho jiného," pronesla znuděným hlasem Lilly ze svého konce stolu, kde seděla naproti J.P. (Džejpímu - ale nenuťte mě to používat) Chápete? Je do Mii blázen."
"Ha!" Tina dloubla loktem do Borise. "Vidíš?"
"Já říkám jenom to, co o tom vím," nedal se Boris. "Třeba se Michael do klarineristky nezamiluje. Třeba se Mia zamiluje do klarinetisty."
"BORISI!" Tina se zatvářila zhrozeně. "Jak to proboha můžeš tvrdit???"
"Jo, Borisi," souhlasila Lilly a podívala se na něj, jako by najednou našla v polévce mouchu. "Co to pořád máš s tím klarinetistou? Já myslela, že dechové nástroje jsou hluboko pod tvou úrovní."
"Já jen konstatuju fakta," bránil se Boris a důrazně odložil vidličku, aby zdůraznil svou důvěryhodnost. "Mie je teprve šestnáct. A nejsou manželé. Michael si nemůže myslet, že si jen tak odejde do cizí země a ona tady na něj bude čekat. To není fér. Měla by se ve svém životě někam posunout, chodit s jinými kluky a užívat si. A nejenom sedět každý sobotní večer sama v pokoji a čekat, až se jí zase vrátí."
Viděla jsem, jak si Shameeka a Ling Su vyměnily pohledy. Ling Su měla takový ten výraz "páni, ten kluk má pravdu."
Ale Tina si nemyslí, že má Boris pravdu.
"Chceš tím říct, že když dostaneš místo prvního houslisty v Londýnském filharmonistickém orchestru, nebudeš chtít, abych na tebe čekala?" zeptala se ho.
"Samozřejmě, že bud chtít, abys na mě čekala," vysvětloval Boris. "Ale nebudu to od tebe VYŽADOVAT. Ale stejně to BUDU čekat, protože vím, jaká jsi."
"Ale Mia je úplně stejná!" bránila mě Tina rozhodně.
"Ne." Boris statečně zavrtěl hlavou. "To bych neřekl."
"To je v pohodě, Borisi," ozvala jsem se rychle, než Tina stačila vybuchnout. "Ale já CHCI sedět v sobotu večer a čekat, až se Michael vrátí."
Boris se na mě zadíval, jako bych se zbláznila. "CHCEŠ?"
"Jo," potvrdila jsem, "chci. Protože já Michaela miluju, a když nemůžu být s ním, nechci být ani s žádným jiným klukem."
Boris jen smutně zavrtěl hlavou.
"To všechny dvojice v orchestrech říkají taky," prohlásil. "Ale nakonec jednoho z nich přestane bavit trčet sám doma. A šup, najednou se objímáš s klarinetistou. Vždycky je to někdo, kdo hraje na klarinet."
To mi připadalo dost znepokojující. Seděla jsem a cítila, jak ve mně narůstá panika jako vždycky, když jsem si vzpomněla, že Michael odjíždí - už jenom tři dny. Tři dny, než odjede! - a najednou jsem si všimla, že mě pozoruje J.P.
Když se naše pohledy setkaly, usmál se na mě. A protočil panenky, jako by chtěl říct: "Jen si poslechni toho potrhlého ruského houslistu. To je ale cvok!"
A moje panika se najednou vytratila. Už zase jsem se cítila v pohodě.
Usmála jsem se na něj taky, natáhla se pro falafel a řekla: "Myslím, že mně s Michaelem se to nestane, Borisi."
"Jasně, že nestane," potvrdila Tina. A Boris nadskočil, protože ho v tu chvíli pod stolem kopla.
Doufám, že bude mít pořádnou modřinu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 M | Web | 29. října 2009 v 12:11 | Reagovat

Právě jsem to dočetla. Michael se vyspal s Judith. Proboha. I když Mia byla kapku hysterická, ale nemůžu se zaručit, že já bych nebyl. Hned si musím půjčit další díl nebo zešílím !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.