Princezniny Deníky

15. února 2008 v 23:23 | Susannah |  Princezniny Deníky
Děj první knihy série "Deníky Princezny".
Pokud nechcete znát celý děj knihy, protože byste si ji pak skoro ani nemuseli číst, článek nečtěte a přečtěte si radši to, co o knize řekla Meg.
Jde o mou vlastní verzi...

První kniha série se v češtině jmenuje "Princezniny deníky" a v angličtině "The Princess Diaries". Setkáváme se se čtrnáctiletou Miou, která právě nastoupila na střední školu Alberta Einsteina, a jako asi každé dívce tam se i Mie líbí Josh Richter - hezoun školy. Mia řeší klasické teenagerské problémy, ale jeden se vymyká normálu. Mia je totiž princezna.
Její táta jí jednou oznámí její celé jméno Amelie Mignonette Grimaldi Thermopolis Renaldo, princezna genovská. Mia je samozřejmě v šoku a celé to chce před svým okolím utajit. Její pedantská babička, kněžna vdova, jí dokonce nechá zesvětlit vlasy na blond a připevnit umělé nehty. Lilly Moscovitzová, nejlepší kamarádka Mii se s ní pohádá a Miu začne na každém kroku doprovázet bodyguard Lars. Spřátelí se s Tinou Hakim Babou, kterou také doprovází bodyguard i do školy a kvůli tomu se jí dost lidí vyhýbalo. Nic se ale nedá utajovat dost dlouho, a tak se nakonec provalí i Miino tajemství. Celá škola je ohromená, Miu dokonce pozve na školní ples sám Josh Richter. Mia je štěstím bez sebe a pozvání samozřejmě přijímá. Na večer, kdy se ples koná, si sežene šaty, nové boty a všechno, co k tomu patří. Josh ji předtím plánuje vzít do restaurace a objednává jakési jídlo s masem, zcela si nevědom toho, že pozvaná je vegetariánka. Když potom společně dorazí ke škole, čeká tam horda novinářů a Lars nestihne Joshe zastavit, když Miu sám popadne a vleče ji ke vchodu do školy. Novináři skandují, ať Miu políbí a on se zarazí a na samém vršku schodů to také udělá - přede všemi Miu políbí. Mia je naprosto znechucená, protože jí dojde, že polibek proběhl pouze a jedině proto, že se Josh chtěl vidět na první stránce novin. Nakonec mu to všechno Mia vmete do obličeje a odchází od něj, s Lilly se usmíří a celý večer stráví se svými přáteli. A co je na tom všem nejlepší? Mia si zatancuje ploužák s Lillyiným bratrem Michaelem.

Vlastní názor: Knížka se mi líbila (když jsem ji ve 12 letech poprvé četla) a každopádně je napsaná zajímavým způsobem, protože po chvíli přestanete vnímat, že vám příběh zprostředkovávají deníkové zápisy. Skvělé na tom je, že když je kniha napsaná formou deníku, jste tak trochu v bezprostřední blízkosti Miiných názorů, pochybností a přání. Knížky celé řady můžu jenom doporučit. :-) Ačkoli uznávám, že sama jsem celou řadu dočetla v pozdějším věku jen protože mě zajímaly osudy postav. Ale desátý díl mi za to každopádně stál.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.