Airhead

14. července 2008 v 21:02 | Susannah |  1. díl: Airhead
Až teď jsem zjistila, že jsem do rozcestníku knížek vůbec nepřidala Airhead. Přišla jsem na to jenom díky tomu, že jsem se do té rubriky sama potřebovala dostat. Dobrej blázen, co?
Rozcestník jsem aktualizovala - připsala jsem něco málo i k ostatním knihám a o Airhead je tam poměrně dlouhý text. Skoro si říkám, jestli má cenu psát tenhle článek potom, co jsem se tam tak rozohnila. Ale jo - má...
Každopádně - jsem větší blázen než vypadám. Vážně. Airhead jsem přečetla jedním dechem a vůbec jsem se nedokázala udržet tak, jak jsem sama sobě slibovala.
A musím říct, že ta knížka mě absolutně překvapila. Mile, to jo, ale překvapila. Myslela jsem si, že holky na fóru Meg Cabot na jejích oficiálních stránkách přehání, když tvrdí, že je to nejlepší knížka, kterou Meg doteď vydala. No... Teď si až tak úplně jistá nejsem. Na Mediátora sice nedám dopustit a tak vůbec, ale... Tohle bylo vážně něco.
Pokud uvažujete o tom, že si tu knížku někdy přečtete, přečtěte si třeba jenom můj názor a řeči kolem na konci článku.
Tenhle článek je napůl recenze a napůl něco jako zápis do čtenářáku.
Jestli chcete - můžete si taky přečíst to, co o knize řekla Meg.

________
Emerson Watts(ová) vede celkem normální život. Chodí na střední, její nejlepší kamarád je kluk (, do kterého je blázen), hádá se se svojí ségrou a většinu volného času tráví hraním videoher s nejlepším kamarádem, Christopherem.
Jednou se ale přihodí něco, co Em převrátí život doslova a dopísmene naruby. Musí jít se svou ségrou Fridou (jejich rodiče jsou profesoři, proto ta "divná" jména - Frida je podle Fridy Kahlo a Emerson podle nějakého spisovatele) na slavnostní otevření nedalekého obchoďáku Stark. Em má na svou séhru dohlédnout a Frida je v jednu chvíli v hrozném nebezpečí - chce získat podpis od Nikki Howard(ové), světové topmodelky -, jde za Nikki a ocitne se přímo pod dolů se řítící plazmovou televizí. A Em ji chce zachránit. Frida je vpořádku, ale Em... Em rozmáčkne ta obrazovka, no... Jako brouka.
Ve stejné chvíli upadne na zem i Nikki. Obě jsou odvezeny do nemocnice. Leží na patře, kam nikdo kromě nejužšího rodinného kruhu nesmí. Ani jedna z dívek nemá naději na záchranu života, ale je jeden způsob, jak by alespoň jedna z nich mohla přežít.
Nikki už naději nemá, protože její mozek je, velmi hnusně řečeno, mimo provoz. Oproti tomu Em by naději i měla. Její mozek stále žije, ale celé její tělo je jaksi... ehm ... nepoužitelné. A právě proto použijí lékaři jednu z velmi riskantních metod moderní medicíny. Emin mozek je implantován do Nikkiina těla.
Em (nebo spíš Nikki?) je měsíc v uměle vyvolaném komatu, aby se lépe zotavila. Když se probere - nic nechápe. Frida se k ní chová jako k někomu cizímu a nikdo jí nechce říct žádné podrobnosti o tom, co v nemocnici vlastně dělá. Na nehodu si skoro nepamatuje.
Em se podívá do zrcadla (a málem omdlí) až ve chvíli, kdy ji z nemocnice unesou nejlepší přátelé (ehm - kamarádka Lulu a přítel Brandon) Nikki Howard(ové) a oslovují ji Nikki.
Em s nimi jede do bytu Nikki a Lulu a sama pořádně nemůže uvěřit tomu, co vidí. Druhý den ráno se z bytu vytratí a vrátí se do nemocnice. Lulu a Brandon to mysleli dobře, ale faktem zůstává, že Em zmizela z nemocnice uprostřed noci, bez jediného slova, přímo pod nosem rodičů a bez jakéhokoli vyjádření doktora. V nemocnici jí udělají ještě pár testů a pak ji pustí... Předtím jí ale objasní, že Emerson Watts(ová) umřela a Em se musí chovat tak, jakoby byla Nikki. Nemůže chodit na svou školu, pod svým jménem a tak - musí plnit Nikkiiny pracovní povinnosti.
Em si zařídí, aby mohla kromě focení a jiných akcí stíhat i chodit na svou školu, protože umírá zvědavostí nad tím, jak se má Christopher. Mezitím musí přestát pár focení, noc v klubu a hlavně skutečnost, že ona sama neexistuje.
Když se dostane do školy, Christopher se o ní vůbec nezajímá... Narozdíl od všech ostatních, lidí, se kterými se Em jako Emerson Watts(ová) nikdy nebavila. Všichni jsou tam paf (až na Christophera :D) z toho, že Nikki Howard(ová) chodí zrovna k nim na školu.
Další den se podaří Em mluvit s Christopherem. Mluví s ním i o Em. Jenom trochu, ale taky. Nakonec to vlastně vypadá docela dobře.
Nemá moc cenu psát vám sem, jak knížka končí, protože má přespříliš otevřený konec - Meg Cabot už chystá druhý díl Being Nikki. A musím přiznat, že se nemůžu dočkat.
________
Co bych vám tak mohla říct?
Na knížce se mi strašně líbil klasický styl psaní Meg. Její popisy všeho kolem, dialogy postav, myšlenky hlavní hrdinky - všechno mi vyznělo, jako kdybych stála hned vedle Em. Její styl vypadá velmi jednodušše, ale přiznejme si, že ne každý by dokázal něco takového napsat.
Vím o čem mluvím, protože sama si taky místy hraju na psavce a vím, jak je někdy těžké vystihnout to, co má člověk v hlavě - vyjádřit to slovy tak, aby se čtenář neudusil smíchy a aby to pochopil tak, jak vy chcete.
Já Meg prostě žeru.
Ke knížce - měla jsem jakous takous představu, o čem bude, ale absolutně mi to nedokázalo zkazit čtení. Předtím, než jsem začala, jsem překládala různé recenze a články o téhle knize, ale při čtení jsem na to vážně vůbec nemyslela.
Je strašně těžký vám tady popsat svůj dojem z knížky. Přiblížit vám děj tak, aby to nevyznělo jako úplná blbost. Což už asi teda vyznělo....
V knížce toho je daleko víc než ta trocha, co jsem tady popsala. Vynechala jsem třeba to, že Nikki (Nikki - ne Em - předtím, když to byla ještě jenom Nikki - no tak TA) měla trochu moc přítelů a jeden z nich byl jaksi taksi snoubenec její nejlepší kamarádky. Pak tam byl ještě ten oficiální - syn jejího zaměstnavatele a pak tady byl jeden zcela neoficiální - slavný zpěvák. Jo a Em je pak ještě celá pryč z Christophera. Dá se vůbec pochopit to, o čem tady melu?
MUSÍTE SI TO PŘEČÍST!!!
Ne, nebudu vyvíjet nátlak.
Ale stejně: Vážně to stojí za to.
Víte, co mě ale při čtení potěšilo nejvíc? Já jsem vůbec neměla problém tomu rozumět. Chvílemi jsem se přistihla i při tom, že jsem vůbec nevnímala, že je to celé v anglině a přesně to je to, o čem mluvím: Tahle knížka člověka tak vtáhne, že je úplně mimo. Nechci to zveličovat - některá slova jsem vážně neznala, ale většinou se to dalo všechno vyvodit z kontextu, no a když ne tak pomohl kámoš slovník.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 iw.ka | 21. července 2008 v 19:31 | Reagovat

Asi tak posledne dva tri dni stale nieco hladam o tejto knihe a je rozhodnute..CHCEM JU!!! dufam ze ju najdem v nejakom knihkupectve..´inak Susannah keby si chcela pomoct s blogom velmi rada 352-926-318 :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.