Čtvrtý rozměr lásky

9. července 2008 v 22:30 | Susannah |  Čtvrtý rozměr lásky
Je tady článek s dějem poslední (6.) knihy Mediátora!
Pokud nechcete znát úplný konec, rozuzlení a vyvrbení celého příběhu, raději si přečtěte to, co o knize řekla Meg. Protože já neumím psát bez spoilerů.
Mimochodem - jde o mou asi nejoblíbenější knihu série, takže se omlouvám, že s ní mám takové zpoždění. Začetla jsem se.

____
Šestá kniha se v češtině jmenuje "Čtvrtý rozměr lásky", v angličtině potom "Heaven Sent", nebo "Twilight" (USA).
Suze a Jesse se spolu mají skvěle... Jesse ale pořád bydlí (pokud se to tak dá u ducha nazvat) v misii. Susannah se pořád chodí vzdělávat se v mediátorování k Paulovi domů. Jesse o tom neví.
Paul se začne chovat divně a Suze je to hned podezřelé. Když mu vyhrožuje, že jestli něco provede Jessemu, tak bude litovat, Paul s klidem odvětí, že mu nechce nijak ublížit. Při jejich hodině se ale Suze dozví o tom, že mediátoři (inkarnátoři) můžou cestovat čtvrtým rozměrem.
Ne, že by teda věděla, co to je... A tak se zeptá Jesseho.
Čas.
Mediátoři mohou nejen chodit na onen svět, jak se jim jenom zachce, oni mohou měnit historii. A Suze dojde, co Paul zamýšlí.
Chce se vrátit do minulosti. Ne proto, aby Jessemu ublížil - chce mu totiž zachránit život. Jesse by tak nikdy nezemřel, nezůstal bloudit po světě a nepotkal by Susannah.
A to se jí teda sakra nelíbí. Jesse ji v tom spíš jenom podpoří, když Paulovu "velkorysou" nabídku na záchranu života odmítne. Ale Paul si nedá říct. Až ve chvíli, kdy na dražbe odkoupí přezku (asi tak 150 let starou) a sladce Suze objasní, na co ji chce použít, se Suze zděsí. Na cestování v čase totiž člověk potřebuje předmět z té doby, nejlépe té osoby, kterou hledá.
A Paul má přezku z pásku Diega, který Jesseho zabil (aspoň myslím).
Každopádně - nakonec se všechno vyvrbí tak, že Suze se do minulosti vypraví taky. Chce Paula zastavit. Vrátí se do správné doby, i na správné místo a setká se s Paulem. A nakonec i s živým Jessem té doby. Když ho ale uvidí, dojde jí, že ho nemůže nechat zabít.
Všechno mu vyklopí (teda skoro všechno - fakt, že v její době se s ní už stihnul několikrát dost vášnivě líbat, raději vynechá) a Jesse tak ví o tom, že Diego přijde.
Když Diego přijde, Jesse se s ním pustí doslova do boje na život a na smrt. V jedné chvíli ale Diego popadne Susannah a vyhrožuje Jessemu. Když se spolu ale zase začnou prát, Diego odmrští Suze na olejovou lampu a stodola, ve které jsou, začne hořet. Paul všemu jenom přihlíží, Susannah je od ostatních odříznuta stěnou plamenů, Diego je mrtvý. A Jesse? Jesse se zachová přesně tak, jak by se od něj dalo čekat. Chce zachránit Suze.
Paul na ni zakřičí, ať se vrátí zpátky a sám zmizí. Jesse přeskočí k Suze a chce s ní vyskočit ven (dírou v dřevěné zdi), jenže to by se během skoku Suze nesměla přemístit zpátky do jednadvacátého století. Když se probere, je doma, ale vedle ní leží Jesse. Živý Jesse bez té klasické aury duchů.
Suze ho s pomocí Paula doveze do nemocnice, i když ví, že nemá valnou naději. V jednom čase přece nemůžou existovat 2. Je jí strašně, protože si za všechno může sama. Přijede za ní otec Dom a snaží se nějak vyřídit Jesseho pojistku, i když pochopitelně žádnou nemá.
Suze je v pokoji s Jessem a po tváři jí teče jedna slza za druhou a v tu chvíli se u postele objeví Jesse. Duch Jesseho. A civí na své vlastní tělo. Mluví spolu a pak se Jesse omylem dotkne rukou svého těla, zatřese se a je pryč.
Když přijde do pokoje otec Dominik, snaží se Suze utěšit. A v tom se Jesse probere a tiše pronese jedno jediné slovo Querida.
oOo
Je tady happy end. Ples, na který jde Suze s Jessem. Její rodiče ho vidí, Max (jejich pes) se ho už nebojí (když byl duch, pořád jenom vyl a zdrhal) a Cee Cee, která přišla na to, že Jesse je duch, je v šoku, že najednou není. Na plese se všechno ještě rozmotá. Susannah si povídá s Paulem, poprvé od chvíle, kdy s ním přijela do nemocnice a taky se ukáže její táta. (Nejsem si jistá, jestli jsem to zmiňovala - je mrtvý, takže se ukáže jenom jeho duch.)

__________________

Konec týhle knížky a některý její části mě rozbrečely. A to zas tak často nebulim. Dobře, když umřel Brumbál, tak jo. A Sirius. A Harry šel na smrt. Ale jinak NE!
Každopádně - kdo z vás, co jste si to právě přečetli, si to ještě sám nepřečetl - přečtěte si knížku, protože můj chabý popis vám čtení nijak přiblížit nedokáže. Celých šest knížek. Mediátora sama sem tam popadnu a kousek si přečtu - speciálně tuhle knížku, protože happy end je vážně úžasnej. V jednom rozhovoru s Meg, který jsem sem překládala, je, že Meg chtěla původně Suze na konci zabít. Jsem hrozně ráda, že to neudělala. To by se mi to pak asi tak nelíbilo. A bulela bych ještě víc.
Jááááj - teď si budu muset ještě přečíst ten happy end, nebo neusnu.
To jsem sem vlastně asi nepsala. Tenhle díl Mediátora jsem začala číst jeden den večer. Vlastně jsem ležela v posteli a četla jsem stránku číslo 15 a už v tu chvíli jsem věděla, že když si nedočtu celou knížku, tak neusnu. No četla jsem to asi do půl třetí, ale spalo se mi úžasně. Jenom jsem si trochu dost pobrečela.
A teď si to jdu zase přečíst!!! A hrozně se na to těšim!!!
Ne, nejsem normální.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kimy | 10. července 2008 v 14:06 | Reagovat

Nejsi sama, já ten konec taky často čtu, teda akorát u toho nebrečím, ale potom se furt tak blbě usmívám, pač jsem šťastná, že to takhle dopadlo :)) Jo a když jsem si četla ty překlady rozhovorů s Meg tak sem málem měla infarkt, když se zmínila, že chtěla Suze  nechat umřít, to bych asi jen tak nerozdejchala :)

2 VeraVerusa | 10. července 2008 v 14:23 | Reagovat

Hlavní je, že žije a je to podařený happy ending :D Podle mě ji nechala žít, aby ji nebombardovaly dopisy naštvaných fanoušků (já bych jí alespoň zahltila e-mailovou schránku).

3 Susannah (šílenec řídící tenhle blog) | Web | 10. července 2008 v 16:04 | Reagovat

Já taky! :D

Třeba si to rozmyslela, protože by jí to samotnou mrzelo... Kdo ví. Hlavně, že si to rozmyslela. :))

4 Susannah (šílenec řídící tenhle blog) | Web | 10. července 2008 v 20:23 | Reagovat

Kimy: Já brečela, protože to vypadala, že Jesse umřel, ne proto, že to byl happy end - zas tak kriticky na tom nejsem. :D

5 kajik | 18. července 2008 v 16:37 | Reagovat

JO teda jako 6tka je fakt super... neni moje nejoblíbenější,ale je super§ jako všechny díly!!!!!!!!!

6 Blacky | Web | 20. prosince 2008 v 21:26 | Reagovat

Série the Mediator, jsou ty nejlepší knihy, jaké jsem kdy četla! A poslední díl je podle mě nejlepší, ale všechny jsou úžasné!

7 Eliška | 22. srpna 2009 v 22:08 | Reagovat

škoda že sem nemohla přečíst všechny díly ale tenhle se mi fat líbil

8 Eliška | 22. srpna 2009 v 22:21 | Reagovat

sry dodatek  :-D mě osobně se líbí ta část na straně 45-46  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.