Meg Cabot o "How to be Popular"

5. dubna 2009 v 16:57 | Susannah |  Kniha HtbP
Konečně jsem se jednou dokopala k nějakému překladu. :)
Uvnitř článku najdete dvě recenze a krátký text o knize How to be Popular. Název by se dal přeložit jako Jak se stát oblíbenou, nebo třeba Oblíbenou snadno a rychle. Taky mě napadá Recept na oblíbenost. Ale všechno je jenom snůška keců a daleko lepší je přečtení samotného článku. :D

________________
Chceš být oblíbená?
Každý chce být oblíbený - nebo aspoň Stephanie Landry(ová) chce. Steph byla nejmíň oblíbenou holkou na škole už od jedné katastrofy s třešňovým nápojem Super Big Gulp (pozn. gulp = lok, polknutí, doušek) před pěti lety.
Záleží na oblíbenosti?
Někomu na tom záleží hodně - třeba Steph. Právě proto má letos plán, jak se během chvilky dostat mezi nejoblíbenější skupinku. Má tajnou zbraň: Starou knihu jménem - jak jinak? - How to be Popular? (= Jak se stát oblíbenou?)
Ale nesmíš zapomínat to nejdůležitější, co se oblíbenosti týče!
Je lehké stát se oblíbenou. A co není? Zůstat oblíbenou.
________________
Recenze
Steph Landry(ová) už je unavená svou neoblíbeností. Byla cílem vtípků už od šesté třídy, když polila Lauren Moffat(ové) novou bílou sukni od D&G červenou limonádou. Lauren tenkrát vymyslela výraz "Nebuď taková Steph Landry(ová)", aby se ujistila, že Steph bude za svojí chybu navždy krutě pykat. Steph se od té doby spokojila se společností svého nejlepšího kamaráda Jasona, ale když vkročí do jedenáctého ročníku, dojde jí, že chce od střední daleko víc. Naštěstí najde starý výtisk "How to be Popular".
Kniha je plná užitečných tipů jako "Nikdo nemá rád arogantní lidi, kteří ostatní utiskují svojí pomyslnou nadřazeností." Steph dává na její rady a svůj nový školní rok začně s žehličkou narovnanými vlasy a novým přístupem. Je rozhodnutá stavět se ke škole sebevědomě a s nadšením. Na obědě sedí s novými lidmi a organizuje aukci talentů. Ale ani v nejmenším nečeká, že Lauren bude jejím pokusem dostat se mezi oblíbence tak rozčilená, a že Jasonovi tolik ublíží, když ho bude opomíjet. S narůstající oblíbeností je Steph nucena udělat několik nesnadných rozhodnutí o tom, co je pro ní opravdu důležité. Cabot(ová) si zaslouží svou pověst jedné z nejzábavnějších autorek knížek pro dívky. Tato roztomile zábavná knížka zkoumá bolest neoblíbenosti. Přátelství Steph a Jasona čtenářky rozesměje a přinutí je doufat, že si Steph všimne toho, co má přímo před nosem. Veřejné a středoškolské knihovny si tuto knihu určitě rády přidají do svých sbírek.
------ VOYA

Když začíná Steph Landry(ová) svůj další rok na střední, je vyzbrojená plánem a rozhodnutá otřást svým postavením terče, do kterého se celé město ochotně strefuje svým "Nebuď ako Steph Landry(ová)." Tohle rčení vymyslela její stereotypně oblíbená spolužačka Lauren jako pomstu za incident v šesté třídě, kdy Steph polila Laureninu bílou značkovou sukni svou limonádou.
Unavená z nekonečného trápení za hloupý cákanec vkládá Steph svou důvěru do How to be Popular, knihy specializující se na vzkříšení reputace. Úryvky z tohoto někdy komicky zastaralého textu uvozují a volně formují kapitoly, ale nepřevládají a nechávají Stephinu plánu přirozený průběh, zatímco Stephina popularita bleskově roste a ona se snaží urovnávat vztahy s Jasonem, svým kamarádem z dětství. Stephiny vztahy s mužskými postavami, hlavně Jasonem a jejím dědečkem, ji svazují a formují ji do příjemně uvěřitelné puberťačky. Navzdory čtvrťákům dělají Stephiny čestné a nezkažené myšlenky z tohoto textu zábavný a povznášející text vhodný pro mladší publikum, které si rádo čte o starších teenagerech.
------ Kirkus Reviews
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Liz | Web | 11. prosince 2010 v 23:33 | Reagovat

nevis neco o vydání této knihy?

2 Susannah | Web | 13. prosince 2010 v 17:29 | Reagovat

V Čechách se neplánuje, bohužel... Anglicky vyšla i v UK, i USA. Potom vyšla kniha ještě v němčině, polštině, maďarštině a francouzštině, kdyby se ti něco z toho hodilo víc než angličtina.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.