Meg Cabot o "Queen of Babble in the Big City"

31. srpna 2009 v 12:19 | Susannah |  Queen of Babble in the Big City
Konečně jsem se dokopala do přložení tohohle článku. Když jsem začínala, tak jsem neměla ani potuchy, o čem je první díl, takže jsem se teď svými chybami docela pobavila.
Uvnitř článku najdete i dlouhou recenzi. Hlavní je poslední odstavec.
Jde o 2. díl Úspěšné smolařky.


Velká pusa.
Velké srdce.
Velké město.
Velké problémy.
Lizzie Nichols(ová) je zpátky - vyráží do ulic New Yorku, hledá práci, místo k žití a své vlastní místo na světě (ne nezbytně ve stejném pořadí).
Když její letní románek vysloví to slovo na Ž (žít spolu), Lizzie až příliš nadšená, že bydlení v jednopokojovém bytě se svojí nejlepší kamarádkou, vymění za soužití s láskou svého života v luxusním bytě na Páté Avenue. I když je kromě dveřníka a obrazu od Renoira je součástí vybavení i jeho matka.
Ale co se práce týče, Lizzie už tolik štěstí nemá. Zatímco Shari najde perfetkní zaměstnání, Lizzie se potýká s jedním trapným pohovorem za druhým. Možná proto, že pro práci, o kterou se uchází, je v některých směrech přespříliš kvalifikovaná (opravování starých šatů), zatímco pro všechno ostatní je kvalifikovaná nedostatečně. Lizzie zachrání až Shariin přítel Chaz, když ji doporučí pro práci recepční v nóbl advokátní firmě svého otce. Neplacenou výpomoc v místním obchodě se svatebními šaty si už dokáže Lizzie najít úplně sama.
Ale Lizziina notoricky ukecaná pusa ji začne dostávat do potíží v práci i doma téměř ve stejné chvíli - nejdřív právnická firma, kde se až příliš spřátelí s Jill Higgins(ovou), nevěstou z vyšší společnosti a s budoucí tchýní v jednom a hned potom zpátky na Páté Avenue, kde udělá chybu s vyslovením toho slova na S (svatba) před Lukem, který se bojí závazků.
Lizzie se brzy ocitne i bez práce, i bez domova. Zase. Dokáže Lizzie konečně zachránit sebe - i smolařskou Jill - a najít si jak tu správnou kariéru, tak i vážný vztah spějící k závazkům?

Recenze

Publishers Weekly
V nejnovějším románu Cabotové říká Chaz (přítel nejlepší kamarádky hrdinky Lizzie Nicholsové) Lizzie, "Jednou mi vážně budeš muset podrobněji popsat, jak vypadá život na planetě, na které žiješ. Protože to zní vážně skvěle a já bych se tam někdy rád podíval." Koneckonců přesně proto je kniha Cabotové, ženy, která začala prosadila prodávání nápadu, že pohádky se mohou opravdu stát skutečností, tak problematická a zároveň tak zajímavá.
Lizzie je hrdinka naší pohádky. Je tou tlustou a podívínskou dívkou v každé z nás. V metru se rozčiluje nad cizí nevychovaností a trvá na >> zaplacení svého podílu nájmu bytu jejího bohatého přítele. Bytu, ve kterém žije i jeho matka, a který je mimochodem na Páté Avenue. <<
Na samém začátku knihy se Lizzie právě stěhuje do New Yorku se svou nejlepší kamarádkou, jejím přítelem Chazem a svým přítelem Lukem. Lizzie je rozhodnutá, že nedopadne jako Kathy /Pennebaker, prototyp maloměšťačky, které na Manhattanu selže a vrací se domů, kde se potuluje uličkami místních potravin a nakupuje sirup proti kašli na víkendovou methamfetaminovou sešlost.
Pro Lizzie se rychle všechno perfekně vyvine: >> Luke jí nabídne, aby se nastěhovala do bytu jeho matky. Sama si najde úžasnou (i když neplacenou) práci jako restaurátorka svatebních šatů, navíc pracuje jako (už placená) recepční v právnické firmě Chazova otce. <<
Ale v ráji jsou i menší problémy: Obchod se svatebními potřebami, kde Lizzie pracuje, se ocitne v těžkých časech a Lizzie je tak zatažena do konkurenčního boje s jinou restaurátorkou šatů. Naštěstí marazí Lizzie na zlatý důl svatebních šatů, když se spřátelí s ženou, která se v Zoo stará o tuleně. Ukáže se, že tahle opatrovatelka tuleňů si má brát synáčka z jedné z nejprominentnějších rodin na Manhattanu. Ale Lizziina práce je odstavena na vedlejší kolej, >> když se Shariin vztah dostane do problémů, Lizzie je přesvědčená, že Lukova matka má milence, a když je Lizzie navíc ještě posedlá myšlenkou, že Luke se za ní nikdy neožení. <<
Na stylu psaní Cabotové je něco podivně utěšujícího. Po přečtení Queen od Babble in the Big City už je mi naprosto jasné, proč jsou její knihy tak ohromnými bestsellery. Meg Cabot je milá. Kouká se na svět jako na úžasné místo, kde chcete žít a kde se chcete stát její nejlepší kamarádkou. Její postavy jsou okouzlující. Je učení, které prosazuje, že čtení by mělo být zábavné a to je přesně to, co pro nás Meg Cabot zajišťuje: zábavu. Je mistryní svého oboru; je George Bernard Shaw, pokud ne rovnou George Eliott literatury pro ženy.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.