Rozhovor s Meg Cabot: The Book Reviews

13. září 2009 v 21:29 | Susannah |  - Rozhovory a chaty -
Buď jsem se v tom interview hrabala moc dlouho, nebo se Meg pořád všichni ptají na stejné otázky.
Omlouvám se, ale nemám nikde jiné podorbnosti o rozhovoru. Ani jméno "moderátora" a ani datum, nebo podobně. Možná to ještě dohledám.
Uvnitř článku každopádně najdete mnoho zajímavých odpovědí, třeba i ty o filmech podle knih Meg!

oOo
Naši přátelé z Teen Scene byli nadšení, že mají šanci promluvit si s autorkou Meg Cabot! Byli tak nadšení, že se nemohli dočkat, kdy se s vámi podělíme o to, co vám všem Meg pověděla!
TS: Jak se cítíš po vydání posledního dílu Deníků Princezny a rozloučení se s Miou po 8 letech?
Meg: Je to tak trochu smutné, ale ve skutečnosti se s Miou neloučíme. Má svůj blog (www.miathermopolis.com), který celkem pravidelně aktualizuje a možná se s ní ještě setkáme... například v Deníky Princezny, život na koleji. Kdo ví?
TS: S tak dlouhými sériemi obvykle lidé předpokládají, že se začnou nudit, ale to určitě není případ tvé série. Proč si myslíš, že čtenáři a i ty jste tak dlouho vydrželi držet s Miou? Vidíš se v ní?
Meg: Myslím si, že Mia má kousek z každé dívky. Lidé se dokázali ztotožnit s jejími problémy, protože jde o stejný druh problémů, jaký máme všichni - náladoví nejlepší přítelé, boje se špatnými známkami, romantické strasti, rodiče (a prarodiče), kteří člověla někdy ztapňují, a samozřejmě nejistota o vlastním místě na světě (kromě celé té záležitosti s princeznou). Kdo by se v ní neviděl?
TS: Když se ohlédneš za sebe, lituješ něčeho, co bys v celé sérii Deníky Princezny nejraději změnila?
Meg: Opravdu ne. Chtěla jsem napsat 16 knih o dívčích zážitcích ze střední a i když některé z nich skončily jako poloviční díly, mám je všechny.
TS: Když se nad tím zamyslíš do budoucna, myslíš, že budeš schopná napsat trochu víc o příbehu Mii?
Meg: Doufám, že ano! Hrozně ráda bych prozkoumala Miiny zkušenosti z vysoké a dál.
TS: Všechny tvoje postavy, od Mii Thermopolisové po Samanthu Madisonovou z Hrdinkou snadno a rychle, působí na všechny dívky kolem světa tak ztotožnitelně a uvěřitelně. Proč myslíš, že to tak je?
Meg: Nevím proč! Opravdu se snažím psát o realistických dívkách zasazených do poměrně nereálných situací, které je ale celou dobu řeší tak, jak bych to řešila já a skoro každá opravdová dívka! Možná proto.
TS: Tvoje novely schytávají poměrně pobuřující recenze. Dříve, při vydání série Deníků Princezny, jak jsi zvládala všechnu tu kritiku a odmítání? Musela jsi vůbec nějak změnit svoje myšlení během psaní, nebo osobní cíle?
Meg: Na kritiku jsem poměrně zvyklá, protože jsem byla často součástí divadelních představení na střední a pak i jako studentka umělecké vysoké, než jsem vůbec začala své rukopisy rozesílat! Takže jsem se docela rychle naučila nebrat si odmítnutí osobně. Musíte si prostě nechat kolem sebe narůst pěkně tlustou hroší kůži, pokud chcete opravdu pracovat v umění. Takže zatímco jsem si procházela mnohými pracovními snahami, nikdy jsem se nebála odmítnutí. Nikdy jsem to nebyla já - to oni!
TS: Je hodně dívek, které by chtěly následovat tvou cestu a mít spisovatelskou kariéru. Jakou bys jim dala radu, kterou by sis sama přála dostat, když jsi začínala?
Meg: No, číslo jedna, které jsem se naučila poměrně rychle, nenechte se stáhnout odmítáním Číslo dvě, nikdy neplať nikomu za to, aby podíval, nebo kritizoval tvou práci. NIKDY. Vydavatelé by měli platit VÁM! A konečně, nikdy se nevzdávej - pokud nenajdeš něco, co máš radši, samozřejmě. Kdybych se po těch stovkách odmítnutí vzdala, nebyla bych tady. Ale zároveň jsem přestala se spoustou věcí, které jsem si myslela, že zbožňuju (hraní, malování), protože se ukázalo, že jsem našla něco, co jsem milovala víc (psaní). Není nic špatného na skončení s něčím, pokud to znamená, že budeš mít víc času na něco, co máš radši.
TS: Jsi schopná psát novely pro širší záběr čtenářů a experimentovat s žánry, například série 1-800-WHERE-R-YOU v porovnání s novelou pro mladé dospělé Queen of Babble (= Úspěšná smolařka, BB Art). Existuje žánr, který se ti píše lépe a myslíš si, že je těžké přepínat mezi těmito žánry a měnit úhel pohledu?
Meg: Unudila bych se, kdybych musela psát pořád jeden a ten samý druh knih. Takže mě baví přepínat tam a zpátky. Ráda přijímám výzvy v podobě experimentování s různými druhy knih - jako knihy napsané jenom pomocí emailů, jako The Boy Next Door, nebo zápisy deníků, jako Every Boy's Got One. Ráda to měním. Je důležité se nezaseknout.
TS: Kde jsi přišla na nápad své nové série, Airhead (= V kůži Top Modelky, Knižní Klub)? Myslíš, že čtenářky budou reagovat podobně jako na Deníky Princezny?
Meg: Měla jsem špatný den a moje vlasy vypadaly příšerně a já si prostě přála, abych si mohla vyměnit tělo (ale ne mozel) s někým opravdu okouzlujícím, jako třeba Heidi Klum. Na internetu jsem začala hledat, jestli je něco podobného možné (transplantace mozku) a ukázalo se, že je udělali! I když s opicemi. A ten nápad mě prostě nadchl, a tak se narodila AIRHEAD. Zjistila jsem, že hodně ze čtenářek Deníků Princezny a dokonce Mediátora tuhle sérii milují a těší se na pokračování Being Nikki, které vyjde teď v květnu (pozn. květen 2009). Je v tom trochu romance a komedie jako z Deníků Princezny, ale i napětí a dobrodružství Mediátora.
TS: Tvoje novela Pants on Fire byla brilantní samostatná kniha. Přemýšlíš o napsání pokračování?
Meg: Děkuju! Ne, myslím, že ta kniha skončila přesně tam, kde skončit měla. Čtenáři si mohou dost dobře představit, jak to potom pokračovalo, což bylo šťastně až do smrti.
TS: Máš oblíbenou novelu, kterou jsi napsala a jsi jí extrémně oddaná?
Meg: Vždycky mám ráda knihu, kterou zrovna píšu, což je zrovna teď Runaway, další a poslední díl Airhead série.
TS: Slyšela/a jsem, že jsi fanynka série o Harrym Potterovi. Myslím, že je hezké, když dokáží autoři ocenit práce ostatních, Je tady nějaká série, nebo autor, jejichž čtení si užíváš?
Meg: Kromě Harryho si opravdu užívám práci Sarah Dessen a Megan McAfferty. Miluju novely Maureen Johnson a knihy Justine Larbaůastier a Tamora Pierce samozřejmě nikdy neuškodí. Máme štěstí, že žijeme v době, kdy vychází mnoho knih pro teenagery. Vlastně je docela těžké držet krok! Moje hromada knih přečtení je ve skutenčosti vysoká něco kolem sedmi stop.
TS: Nějaké plány na další film z Deníků Princezny, nebo jiný podle některé z tvých dalších novel, nebo některé nové knihy vycházející v tomhle roce?
Meg: Zrovna teď mám předkupní právo na sedm knih/sérií a i spoustu vzrušujících novinek, co se téhle části týče. Moje agentka zrovna uzavřela smlouvu s filmovými právy na sérii All-American Girl (= Hrdinkou snadno a rychle + Hrdinka říká ano, Knižní Klub). How to Be Popular je na MTV. Avalon High na Disney Channel, Mediátor u producentky Julie Pistor, Heather Wells na ABC Family, stejně jako Jinx. A Queen of Babble je u producenta Jeffa Sharpa z Sharp Independent spolu s oddanou Kristen Bell (z Veronicy Mars)!
TS: A nakonec, tohle není otázka, ale říkal/a jsem si, že poukážu na to, že Teen Scene byl zmíněn v prvním filmu Deníků Princezny. Kvůli tomu jsme vždycky cítili určité spojení s touhlé sérií.
Meg: Ó, děkuju! Říkám si, že teď opravdu lituju, že jsem nevyžadovala nějaké cameo (= speciální štěk ve filmu bez nároku na honorář, hodně slavných lidí se tak objevuje v nejrůznějších filmech) v jednom z filmů. Potkala jsem se se všemi obsazenými herci, ale prošvihla jsem svůj velký moment. Mohla jsem být nějaká genovijská vesničanka, nebo nekdo podobný!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 floare | Web | 13. září 2009 v 21:31 | Reagovat

ti dámty mi ji pak si dáme jednu mega ..... pošli to dál jinak ti už nikdo nedá pusu z lásky pošleš to 5ti lidem a bude tě mít každý rád,pošleš to 10ti lidem a nespustí z tebe nikdo oči pošli to všem ve svím seznamu jak se ti to vrátí 3krát si nejen oblíbená (ý) ale taky tě zejtra něco čeká po 7. hodině

2 Luk | Web | 13. září 2009 v 21:35 | Reagovat

Nazdárek hele. Parádní atmosféra teda. Obrázky jsou působivé. V pohodě. Kdyby byl zájem tak by možná jsme mohli spřátelit.

3 Susannah (šílenec ve vedení tohohle blogu) | Web | 13. září 2009 v 21:36 | Reagovat

Mám pocit, že si ten první komentář ani nebudu číst.  :D

4 Phet | Web | 13. září 2009 v 22:22 | Reagovat

waaau, teda hlavně mě zaujala odpověď na tu otázku o filmech... kdyby se to fakt zrealizovala VŠECHNO, to by bylo xD

5 Susannah (šílenec ve vedení tohohle blogu) | Web | 13. září 2009 v 22:24 | Reagovat

Phet: Viď, taky si říkám. Co my víme, třeba bude za pár let Meg Cabot ještě slavnější. :)

6 Phet | Web | 14. září 2009 v 14:16 | Reagovat

Kéž by xD třeba by potom ráčili překládat VŠECHNY její knížky do češtiny! A pak mě taky překvapilo, že hrála divadlo xD Ona je prostě strašně sympatická!

7 papaya | 14. září 2009 v 18:56 | Reagovat

bezva, doufám, že to co tam je napsaný. teda to co říkala, s těma právama na filmy a tak, je pravda, sice je to hezký číst to na papíře, ale je taky super se na to podívat, můžete se soustředit na víc věcí zároveň a vaše představivost je dokonalá a reálná. nemůžu se dočkat dalších novinek tohoto typu  ;-)

8 Danieliq | E-mail | 14. září 2009 v 20:15 | Reagovat

Jéééj! Kiežby sa len sfilmovali všetky tie knihy, na ktoré rozpredala práva!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.