Úryvek z knihy "Sweet Sixteen Princess"

25. října 2009 v 19:13 | Elaine |  Sweet Sixteen Princess
Chcete překlady z knih, máte je mít.
Na tomhle úryvku jsem začala pracovat už kdysi dávno a teď mi to nějak přišlo na mysl.
Hezké čtení.
Jenom bych ráda podotkla, že "Sweet Sixteen" je v angličtině asi dost ustálený výraz - alespoň to tak odhaduju. (A text jsem v tomhle směru překládala doslova.)

Středa, 28. dubna, 9 večer, tělocvična Střední školy Alberta Einsteina

"Tak Lanin táta pronajal na noc brunejskému sultánovi desetimilionovou jachtu a nechal Lanu a její kamarády odjet do mezinárodních vod, takže mohli chlastat bez potíží."
Tohle mi právě Lilly řeka do telefonu.
"Lilly," zašeptala jsem. "Ty víš, že bys mi neměla volat na mobil. Je to jenom pro případ nouze."
"Ty si nemyslíš, že je tohle případ nouze? Mio, Lanin táta a takhle pronajmout jachtu brunejskému sultánovi? To je rána pod pás. V podstatě si tvojí babičce říká o sázku."
"Nemám ani nejmenší tušení, o čem to mluvíš." Protože jsem neměla. "A musím jít. Jsem přece na rodičovských schůzkách."
"Bože." Dokázala jsem slyšet v pozadí sountrack k Altar Boyz. Od té doby, co Lilly začala chodit s J.P. Reynoldsem-Abernathym Čtvrtým, tak se jí nějak zalíbily soundtracky z muzikálů, protože táta J.P. je divadelní producent a J.P. dokáže sehnat volňásky na jakékoli představení na Broadwayi chce, i na off-Broadwayi. A dokonce i na off-off-Broadwayi. "Zapomněla jsem, že se musíš účastnit té pitomosti. Promiň, že tam nejsem s tebou. Ale…no, však víš."
Věděla jsem to. Lilly si odpykávala druhý týden domácího vězení zavedeného jejími rodiči poté, co byla přivedena domů newyorskou policií za útok na Andyho Milonakise - toho kluka, jehož pořad na kabelovce byl vybrán do MTV - se zeleninou. Lilly věří tomu, že když Andy získal smlouvu místo ní, představuje nespravedlnost, protože její vlastní pořad Lilly Tells It Like It Is (česky: Bez příkras) je mnohem lepší (podle jejího názoru), protože to není jenom jednoduše zábavné, ale taky osvětluje fakta, jak si Lilly myslí, o kterých by měli její diváci vědět. Jako třeba rozhodnutí vlády Spojených Států odebrat $34 milionů od UNFPA povede na světě ke dvěma milionům neplánovaných těhotenství, 800 000 interupcí, 4 700 smrtí matek při porodu a 77 000 úmrtí kojenců a malých dětí.
Zatímco typická epizoda Andyho pořadu obsahuje, jak stojí a ukazuje sklenici burákového másla v jedné ruce, sklenici omáčky v druhé ruce a nechá ty sklenice spolu tancovat.
Lilly je taky namíchnutá, že Andy klame americkou veřejnost, že je nechává ve vědomý, že je jenom malý kluk, i když jsme ho obě viděly, jak vychází z d.b.a., což je bar v East Village. Tak jak se tam dostal, jestliže mu ještě nebylo 21?
Na tohle se ho zeptala, když ho uviděla, jak jí falafel v restauraci na St. Marks Place, a tvrdí, že tak byla donucena na něj mrštit svůj salát a ušpinila ho zálivkou, a proto na ni zavolal policajty.
Díkybohu doktoři Moscovitzovi mluvili s Andyho právníky a vyhnuli se obvinění, vysvětlovali, že Lilly zažívá nějaké záchvaty agrese od jejich současného oddělení.
Ale nic je nezastavilo od toho, aby Lilly dostala domácí vězení.
"Tak jak to jde na schůzce?" zeptala se Lilly. "Už se dostali k ty-víš-jaké části?"
"Nevěděla bych, protože jsem příliš vyrušovaná, že mluvím s TEBOU," špitla jsem. Musela jsem šeptat, protože jsem seděla na rozkládací židli uprostřed řady podrážděně vypadajících rodičů. Protože jsou Newyorčané, byli všichni samozřejmě velmi dobře oblečeni, jejich doplňky byly od Prady. Ale taky protože to jsou Newyorčané, byli všichni naštvaní, protože někdo používal mobil, zatímco někdo jiný - jmenovitě ředitelka Gupta(ová) - byl na stupínku a mluvil. Taky samozřejmě ředitelka Gupta(ová) v podstatě říkala, že nemůže zaručit, že se jejich děti dostanou na Harvard nebo Yale, což je rozčilovalo ještě víc než cokoli. Při $25 000 ročně - tolik stojí školné na AEHS - newyorští rodiče předpokládají nějaký účinek jejich investice.
"No, teď tě už nechám, takže se můžeš vrátit zpátky do práce," prohlásila Lilly. "Ale jenom pro tvou informaci: Lanin táta ji nechal přiletět na jachtu v sultánově helikoptéře, takže mohla mít jedinečný vstup."
"Doufám, že jí vrtule urazila hlavu, když vystupovala, protože ji zapomněla sehnout," zašeptala jsem ignorujíc pohled paní přede mnou, která se na své židli otočila, aby mi věnovala znechucený pohled kvůli mluvení, zatímco ředitelka Gupta(ová) všem dávala nějakou velice důležitou informaci o procentech maturantů z AEHS, kteří se dostali na univerzity Břečťanové ligy.
"No," odpověděla Lilly. "Ne, to se nestalo. Ale slyšela jsem, že se její sukně Azzedine Alaia zvedla na hlavu a všichni mohli vidět její tanga."
"Měj se, Lilly," řekla jsem.
"Jenom ti to povídám. Šestnáctiny jsou velká věc. Máš je jenom jednou za život. Nezkaž je tak, že budeš mít nějakou z těch pitomých oslav doma s křupkami a panem G. jako DJem."
"Měj se, Lilly."
Zavěsila jsem právě, když se ta paní otočila a zasyčela: "Mohla byste laskavě dát pryč ten-"
Ale nikdy se nedostala se konci věty, protože Lars, který seděl vedle mě, si náhodně rozepnul sako a odhalil tak pouzdro se zbraní. Jenom hledal žvýkačky, ale při pohledu na jeho Glock 9 ta paní vykulila oči. Zavřela pusu a velice rychle se otočila.
Když máte ozbrojeného bodyguarda, který vás všude následuje, může být totálně na houby, zejména když chcete být o samotě se svým přítelem.
Ale jsou tu chvíle, jako třeba tahle, kdy je to fakt hustý.
__________

Středa, 28. dubna, půl jedenácté večer, doma
Alespoň mám uklidňující slova svého přítele, které konejší mé pocuchané nervy, když se dostanu domů po dlouhém dni stráveném bojem pro práva tělesně nenadaných studentů ze Střední školy Alberta Einsteina. I když s ním těžko můžu mluvit - kromě ICQ - protože má tolik práce s přednáškami na univerzitě a já mám spoustu práce s Geometrií, hodinami princeznování, studentskou radou a hlídáním malinkého brášky, aby nestrkal jazyk do zásuvek.

SkinnerBx: Uvědomuješ si, že jsou to jenom tři dny před tvým velkým dnem?

FtLouie: Jaký den to má být?

SkinnerBx: Tvoje sladké šestnáctiny!

FtLouie: No jasně. Zapomněla jsem. Promiň. To kvůli těm pitomým věcem se školou.

SkinnerBx: Chudinečko. Tak co chceš k narozeninám?

FtLouie: Jenom tebe.

SkinnerBx: Myslíš to vážně???? Protože to může být určitě splněno. Doo Pak bude pryč na víkend s Korejskou studentskou asociací…
FtLouie: Nemyslela jsem to tak doslova! Myslela jsem, že bychom možná mohli mít hezkou večeři, jenom ty a já.

SkinnerBx: Aha. Jasně. Ale to můžeš mít vždycky. Chci říct, co VÁŽNĚ chceš?

Co vážně chci? Světový mír, samozřejmě. A konec emisí oxidu uhličitého, což způsobuje globální oteplování. Aby se doktoři Moscovitzovi zase dali dohromady a já tak mohla znovu vídat Michaela o pátcích večer. Už nebýt princeznou. Mít věci tak jako dřív, kdy všechno bylo jednodušší… jako tehdy, kdy jsme všichni šli bruslit do Rockefeller Center a já se kousla do jazyka - jenom bez té věci s kousnutím do jazyka.
A té části, že Michael tam byl s Judith Gershner(ovou) a já tam byla s Kennym Showalterem.
Ale však víte. Krom toho.
Ale žádnou z těch věcí mi Michael nemůže dát. Nemá kontrolu nad světovým mírem, globálním oteplováním, svými rodiči nebo faktem, že bruslící areál v Rockefeller Center zavřeli 1. dubna, takže nikdy nebudu moct jít bruslit o svých narozeninách.
A rozhodně nemá žádnou kontrolu nad tím, že jsem princezna. Bohužel.

FtLouie: Ale vážně, Michaele. Kromě hezké večeře nic nechci.

SkinnerBx: Jsi si JISTÁ? Protože o Vánocích jsi řekla něco jiného.
FtLouie: Mám nápad. Uděláme si pravidlo: od teď si budeme dávat jenom dárky, které VYROBÍME.

SkinnerBx: Myslíš to vážně?

FtLouie: Vážně jako L. Ron Hubbart, když říkal, že všichni pocházíme z mimozemšťanů.

SkinnerBx: Dobře. Beru to.

WomynRule (v češtině Feminist): POG (princko), už zase si píšeš s mým bráchou?

Sakra. Je to Lilly.

FtLouie: Ano. Co chceš?

WomynRule: Jenom ti připomenout, že TAM PŘILETĚLA VE VRTULNÍKU.

FtLouie: Já už jsem mockrát někam přiletěla ve vrtulníku.

Iluvromance (v češtině Romance): Mio, ty MUSÍŠ mít mejdan. Prostě MUSÍŠ. Vím, že jsi rozčílená kvůli tomu, co se stalo na tvé loňské oslavě narozenin.

Á, skvěle! Teď mi to taky vnucuje Tina?

FtLouie: Jen se na mě domluvte, proč taky ne, lidi.

Iluvromance: Lilly SLÍBILA, že co se stalo na tvé loňské oslavě, se tenhle rok nestane. Nebudeme hrát Sedm minut v nebi. Jsme teď mnohem dospělejší.

WomynRule: A krom toho, teď jsem s Džejpím. (>>Ha, tady to máš, šmejde!<<)

FtLouie: Tehdy jsi chodila s Borisem. Ale stejně se to stalo.

WomynRule: Ale věci s Borisem byly tak nudné, chci říct, kam to mohlo dojít?

IluvRomance: Um. Ehm.

WomynRule: Promiň. Jsem si jistá, že to mezi tebou a Borisem je naprosto jiné.

Iluvromance: To máš recht.

WomynRule: Ale víte, co tím myslím. Věci s Džejpím jsou pořád tak… no… však víte.


SkinnerBx: Mio? Jsi tam ještě?

Můj kluk! Tak jsem se zapletla do debaty o tom Lillyinu, že jsem úplně zapomněla na toho svého!

FtLouie: Jasně, že tu jsem. Vydrž minutku.

FtLouie: Lidi, musím jít, ale ještě poslední věc: NEBUDU MÍT OSLAVU SLADKÝCH ŠESTNÁCTIN A DOST. CHÁPETE?

WomynRule: Bože, tak dobře. Nemusíš řvát.

Iluvromance: Mio, nikdo nechce, abys udělala něco, co nechceš. Ale tvoje šestnáctiny JE velká věc…

FtLouie: ŽÁDNÝ MEJDAN.

WomynRule: No, možná by ses potom měla ujistit, že to tvoje babička ví.

FtLouie: Moment. Co má TOHLE znamenat?

WomynRule: Nic. Musím jít.

FtLouie: LILLY!!! UŽ ZASE S GRANDMÉRE PLÁNUJETE NĚCO ZA MÝMI ZÁDY????

WomynRule: offline

FtLouie: Já ji zabiju.

Iluvromance: Nemůže si pomoct. Víš, jak je naštvaná, když se její rodiče odloučili. A už vůbec nemluvím o té věci s Andym Milonakisem. A taky že Džejpí nepřizná skutečné pocity. Zatraceně, mamka mě volá. Musím jít. Ahoj!

Iluvromance: offline

Skvěle. Vážně skvěle.

FtLouie: Michaele, víš, jestli tvoje sestra a moje babička plánují něco na mé narozeniny? Jako třeba oslavu?

SkinnerBx: Nic, o čem bych věděl. Dokážeš si představit, s jakým druhem oslav by ty dvě mohly přijít?

Vlastně dokážu:
Ten druh oslav, který bych fakt, fakt nenáviděla.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Adrianga | Web | 26. října 2009 v 10:28 | Reagovat

uáá super. :D ale která knížka v češtině to je?:D

2 Elaine | 26. října 2009 v 11:28 | Reagovat

Do češtiny se tahle kniha nebude překládat a ani není přeložená... je to jeden z půldílů PD. Dějově je to mezi Princeznou na večírku a Priceznou nad propastí. :-)

3 Adrianga | Web | 26. října 2009 v 11:43 | Reagovat

aha. to je hroznýýýý :(

4 Katjes | E-mail | 26. října 2009 v 16:58 | Reagovat

Hele co mi napsala Regina Hortová na toho mediátora,.byla fakt rychlá:)

Dobrý den,
děkuji za podnět, přeposílám paní ředitelce, ohlasů je více, takže se o dotisku Cabotové bude určitě jednat.
S poděkováním a přáním hezkého dne
Regina Hortová

Prej URČITĚ :-) tak se těším,doufám,že z toho něco bude:)

5 Elaine | 26. října 2009 v 18:58 | Reagovat

Katjes: Mně napsala to samý (a Adrianga oznámila stejnou věc), jsem taky moc ráda. :-) Je super, že napsalo tolik lidí, tak se s tím určitě nějak hne. :-)

6 Adrianga | Web | 27. října 2009 v 15:34 | Reagovat

doufám, že s tím něco udělaj :)

7 Katjes | E-mail | 27. října 2009 v 21:17 | Reagovat

Elaine: No kamarádka slíbila,že tam taky napíše (ikdyž už ty knížky má) aby nám pomohla ;-)  :-)

8 Susannah | Web | 27. října 2009 v 22:24 | Reagovat

Taky jsem psala, i když ty knížky mám. Musíme si držet palce. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.