Úryvek z knihy "Holiday Princess"

7. listopadu 2009 v 0:14 | Elaine |  Holiday Princess: A Princess Diaries Book
Prosincové šílenství pokračuje... Jenom teď ne s designy, ale s články. Už nějakou dobu mám pro vás schovaný přeložený dost velký kus z knihy Holiday Princess. Mluví se tam o slavení nejen Vánoc, ale i ostatních svátků. Tak doufám, že vás to trochu svátečně naladí.

ÚVOD

sepsalo Její Veličenstvo princezna Mia Thermopolis

Rolničky zvoní

Rolničky zvoní! Posloucháte? V uličce, sníh je třpytivý...
No, dobře, to je jedno, vlastně jsem nikdy neslyšela rolničky. A v New Yorku nejsou žádné uličky, jenom ulice a třídy (tedy pokud nepočítáte Minetta Lane dole ve Village, což já nepočítám, protože to tam strašně páchne) a sníh se tu nikdy netřpytí, promění se skoro okamžitě na černou břečku kvůli výfukovým plynům aut.
Ale to neznamená, že si bezvýhradně neužívám svátky, když dostanu příležitost.
Je tu tolik k práci a k vidění, někdy přemýšlím, jak to všechno zvládnu.
Proto jsem s asistencí některých mých přátel a příbuzných napsala tohoto průvodce, aby se s mou pomocí ten čas, který je často hektický a stresující, trochu víc uvolnil, takže si ho vlastně můžeme vychutnat. Protože o tom jsou svátky - trávení času s našemi přáteli a rodinou!
Proto jsem s pomocí některých mých kamarádů a příbuzných sepsala tohoto průvodce, aby se čas, který je často hektický a stresující, víc uvolnil a my si ho tak mohli vychutnat. Protože o tom svátky jsou - trávení času s přáteli a rodinou!

Etiketa o svátcích

Poznámka od
Jejího Veličenstva princezny Mii

Svátky nejsou jen další obyčejné dny... no, jasně, vždyť se jim říká svátky. Ale chápete, co tím myslím. Jsou spojeny se všemi těmi dalšími... záležitostmi. Jako třeba tradicemi.
A zatímco někteří lidé, jako moje mamka, věří, že tradice jsou od toho, aby se porušovaly, někteří další lidé, jako Grandmére, si myslí, že tradice jsou něco jako páteř rodiny a společnosti a tak.
Nevím, kdo má pravdu a kdo se mýlí. Možná mají obě pravdu. Všechno, co vím, je, že s nic z tohohle nemá co společného s dárky. Což je k vzteku, jestli byste se ptali.


SVÁTEČNÍ PŘÁNÍ

od Grandmére, genovijské kněžny-vdovy
[S komentářem princezny Mii Thermopolis červenou barvou tady a všude, kde uvidíte tyhle závorky.]

Posílání radosti vašim milovaným za cenu známky

Přání posílané během svátků jsou krásným způsobem jak říct Veselé Vánoce, Šťastnou Chanuku nebo Bonne Anne příteli nebo členovi rodiny, se kterým si nemusíte být nezbytně dostatečně blízcí, aby jste si navzájem dali dárky, ale komu nicméně chcete popřát.
První vánoční přání poslal Sir Henry Cole, Angličan, který si v roce 1843 přál připomenout svým přátelům, aby během svátků nezapomněli na chudé. Přidal malou ilustraci šťastné rodiny vychutnávající si výborné jídlo, zatímco upozorňuje na nuzné a špatné podmínky chudoby kolem, a poslal to všem svým známým.
[Rozhodně tleskám Siru Henrymu za tu myšlenku, ale ještě ten zatracený dopis dostat na poštu!]
Tradice, se kterou Sir Henry začal, se brzy stala populární a posílání ilustrovaných dopisů o Vánocích se stalo hitem. Nyní to na světe vydělá miliardu dolarů ročně. Velice se to rozšířilo, ve skutečnosti s lidmi posílajícími tolik přání tolika lidem způsobilo, že zvládli zapomenout hlavní dopisní etiketu. Což znamená, že to přání, ačkoli je nádherně vyumělkováno, není tak důležité jako zpráva napsaná uvnitř. A tímto nemyslím předem předtištěný text, ale zprávu, co jste VY, ODESÍLATEL, napsali dovnitř.
Protože příjemce vašeho přání obzvlášť nezajímá, jestli mu nebo jí Hallmark přeje Šťastný nový rok. Příjemci vašeho přání záleží na VÁS a jak se VY máte.
Proto je nezbytné, abyste RUČNĚ napsali krátkou zprávu do každého přání, které posíláte, nezáleží na počtu přání. Palais Royale du Genovia (Genovijský knížecí palác) posílá přes tisíc přání ročně a já jsem osobně do nich napsala text, jako třeba:

Nejdražší Charlesi,
skutečně doufám, že se s Camillou zastavíte během vaší další cesty do Biarritzu.
Veselé Vánoce a ten nejšťastnější z Nových roků vám i vašim dětem.
S láskou
Clarisse

Toto je dokonale adekvátní. Je to samozřejmě konec konců myšlenka, která se počítá.
To ale neznamená, že ten příšerný americký zvyk posílat okopírované "Vánoční newslettery" je přijatelný! K tomu má daleko. Dokážu pochopit lidi s dětmi, které si přejí dát vědět přátelům o školních pokrocích svých ratolestí. A tudíž dovolím, že jedna stranu zprávy tohoto druhu S OSOBNÍM VZKAZEM NAPSANÝM RUČNĚ NAHOŘE ZALEPENÝM DO VKUSNÉ OBÁLCE je povolená.
Co nemohu vystát, jsou dvou, tří nebo dokonce ČTYŘ stránkové ROMÁNY, které se lidé cítí oprávněni dnes posílat. Obzvlášť se nezajímám o detaily babiččiny poslední operace kolena nebo konečných výsledků každého z Harryho zápasů v pólu. Pečlivý výběr letošních úspěchů podaných HUMORNOU formou je jediný způsob, jak mohou tyto druhy dopisu uspět.
Zdá se vysoce nepravděpodobné, že se někdo bude držet mých rad, doufám, že vánoční newslettery půjdou stejným směrem jako kalhoty do zvonu a opíjení se pod obraz.
[Ehm, Grandmére? Kalhoty do zvonu jsou jsou zase v módě. A já osobně MILUJU vánoční newslettery, čím delší, tím lepší. Můj nejoblíbenější je od sestry pana Gianiniho, která nám ho každý rok posílá o svých dětech - Nathanovi a Claire - a jejich mnoha společenských a atletických úspěších. Například Nathan byl zvolen Nejtvrdším spáčem v jeho kempu minulé léto. A Claire odmaturovala v Barbizon School of Modeling s vyznamenáním, obzvlášť jí šlo přecházení po molu a Schvalování produktů. Vždycky mě zahřeje u srdce, že vím o Nathanovi a Claire? Jo, pořád jsou pro mě skuteční.]


NENÍ TO JENOM O DÁRCÍCH-
PLUS SEZNAM!

sepsala princezna Mia

Každý vím, že Vánoce jsou oslavou narození Ježíše Krista, který se narodil před dvěma tisíci lety. Směšné je, že nikdo skutečně neví, jestli se Ježíš VÁŽNĚ narodil 25. prosince. Asi se ten den nenarodil a to datum bylo zvoleno kvůli oblíbenému starověkému perskému bohu Mithrasovi, který se také měl narodit ten den.
Ale komu na tom záleží? Jsou to stejně totálně zábavné svátky - zejména když se tam připletla celá ta záležitost se Santou a samozřejmě DÁRKY.
Někteří historikové říkají, že si dáváme o Vánocích dárky, protože to dělali Římani o Saturnaliích, oslavě zimního slunovratu. Jiní říkají, že si dáváme dárky na památku svatého Mikuláše, což byl vážně štědrý chlápek.
Já říkám: Koho zajímá, PROČ si dáváme dárky? Prostě to tak nechme.
Jo, vlastně: Je důležité dárky DÁVAT. Jinak žádné NEDOSTANETE.

Praktický knížecí genovijský seznam dárků:

PRO: NÁPAD PRO DÁREK:
Mamka: _____________
Táta: _____________
Nevlastní rodiče: _____________
_____________
Sourozenci: _____________
_____________
_____________
_____________
Nejlepší přítel/kyně: _____________
Další kamarádi:______________
_____________
_____________
_____________
_____________
_____________
Přítel: _____________
Prarodiče:______________
______________
______________
______________
Strýcové, tety, bratranci, sestřenice:
______________
______________
______________
______________
______________
______________
Domácí mazlíček: ______________
Parťák na laborky z biologie:
______________
Učitelé: ______________
______________
______________
______________
______________
______________
Pošťák: ______________
Pošťák s novinami: ______________
Oblíbený poslíček
z čínské restaurace:______________
Bodyguard: ________________
Knížecí
řidič: ________________
Osobní
služebná: ________________
Ostatní: ________________
________________
________________


DÁRKY PRO KLUKY

sepsala Tina Hakim Baba, expertka na romance

Prostě řekni ne drahé elektronice

Přiznejme si to. Je NEMOŽNÉ nakupovat pro kluky. Jediný člověk, pro kterého je těžší nakupovat než pro vašeho tátu, je váš přítel, a to protože dárek pro vašeho kluka musí být naplněný všemi těmi skrytými významy a tak. V opačném případě, je to něco jako: jaký je smysl?
Doufejme, že ty a tvůj přítel máte nějaké soukromé žerty nebo aspoň máte stejný hudební vkus. Vždycky ho můžete dostat zábavným dárkem - například jestli oba zbožňujete houslistu Joshuu Bella, můžete mu sehnat podepsanou fotku Joshuy Bella - nebo CD, které touží slyšet.
Ale řekněme, že vaše soukromé žerty jsou o něčem, co se nedá koupit v obchodě, odkoupeno z fanklubu, ani ručně udělané a CD prostě nestačí. Co beznadějně zamilovaná dívka udělá?
Následujte tyto jednoduché kroky a láska vašeho miláčka nikdy neuhasne.

Dárky pro kluky, se kterými nechodíte, ale doufáte, že někdy ano:

JÍDLO. Láska prochází žaludkem. Nikdy nešlápnete vedle s domácími sušenkami, cukrovinkami nebo fondánem (domácí sýrové kuličky jsou skvělými dárky pro lidi na nízko karbohydrátové dietě nebo dietě bez cukru). Jenom se ujistěte, že ten kluk nemá alergii na nějaké jídlo - jestli ano, připrav mu něco, co nebude obsahovat tu látku.
Jídlo coby dárek je vhodné pro JAKÉHOKOLIV kluka JAKKOLIV dlouhé známosti. Je VŽDYCKY vítané. Ať je to sexy kluk, co vedle vás cvičí v tělocvičně, tvůj parťák na laborky nebo jenom hezký kluk, kterého občas vidíte na autobusové zastávce, prostě se na něj obraťte a řekněte: "Tohle jsem udělala pro tebe. Hezké svátky!" a on se bude červenat až ke kořínkům vlasů.
[Abyste se vyhnuly škádlení/pověstí, mohly byste chtít dát něco podobného kamarádům, takže on si nebude myslet, že byl JEDINÝ, kdo to dostal, a že jsi šílená stíhačka, od které by utekl jako vyplašený srnec.]

Dárky pro kluky, se kterými jste byly venku jenom jednou nebo dvakrát na skupinové schůzce:

Jídlo je také výborný dárek pro tohohle člověka, ale jestli se chcete někam hnout, můžete mu dát něco jiného vlastnoručního, jako třeba rukavice, které jste upletly, nebo CD, kam jste samy vypálily různou hudbu. Kniha nebo DVD jsou taky vhodné. Drahé šperky nebo oblečení NENÍ vhodné pro tohohle člověka. Nevyjádřil vám svou nehynoucí lásku, takže si nezaslouží dostat elektroniku nebo zlato v této fázi vztahu.

Dárky pro kluka, se kterým výhradně chodíte:

Tohle je nesložitější osoba, pro kterou nakupovat - nebo nejlehčí, to je individuální. Znovu, dárky založené na soukromých žertech jsou vždycky dobré. Jídlo je dobré, ale pamatujte, nebude zírat na prázdnou plechovku stejným způsobem, jak by zíral na obrázek, který pořídil váš mladší brácha, který by byl zarámovaný v krásném ručně dělaném rámu.
Ať uděláte cokoli, NEUTRÁCEJTE velkou sumu za jeho dárek.
Dárky na Vánoce, Chanuku a Kwanzaa mají být SMYSLUPLNÉ, ne drahé. NEKUPUJTE mu například zlatý řetízek, protože si myslíte, že požádá VÁS, abyste ho nosily. Nekupujte mu ze stejného důvodu koženou bundu nebo přehrávač CD (tak NEsmysluplné) nebo rádio do auta. Chcete se ujistit, že zůstává s VÁMI, ne s vašimi penězi.
Proto nejlepší dárek pro vaši jedinou pravou lásku je VŽDYCKY polibek doprovázený něčím, co samy vyrobíte, může to být jídlo, CD nebo krásný ručně pletený obal na volant.
[Nemohla bych souhlasit víc.]


JAK VYPADAT NA OSLAVĚ SVÁTKŮ

sepsal Paolo, knížecí kadeřník a kosmetik

Jestliže slavíme svátky / Rozhodneme se oslavovat

Jsem Paolo, stylista princezny Amelie. Mnoho lidí řekne, že svátky jsou doba, kdy by se ženy měly zablýsknout v zelených sametových šatech s červenou saténovou šerpou a těmi třpytivými koženými botami Mary Janes...
No, já tedy ne! Kašlu na zelený samet! Říkám, že svátky jsou období, kdy se máte uvolnit a zariskovat! Oblečte si černou místo čevené do společnosti na vánočním večírku. Vyměňte tu rozsvícenou santovskou sponku za výrazný kožený náramek. Zbavte se svetrů se soby. Poslechněte Paola: UŽ ŽÁDNÝ SVETR SE SOBY!
Svátky jsou čas, kdy se mají zkoušet nové věci. Vezměte si ty falešné třpytivé řasy, které jste si chtěly zkusit. Ano! Vezměte si je do školy! Komu záleží na tom, co lidi řeknou? Lidi nic neví! Chcete nosit kostkované kalhoty? Noste je! Nikdy nebudete mít lepší příležitost vyzkoušet módní riziko než během svátků, kdy můžete vinit vánočního ducha z módního faux pas!

[Nikdy nezazněla pravdivější slova. Uskutečnila jsem svůj plán s náušnicemi s vánočními motivy a zapůsobilo to jako kouzlo. Než je uviděla ředitelka Gupta(ová) a donutila mě si je sundat. Kdo věděl, že sněhuláci a sobi nejsou součástí nařízené školní uniformy na Střední Alberta Einsteina?]

Princeznovský tip na večírek:
U aplikování falešných řas nejdřív:
Naličte si oči, jak jste zvyklé (stíny, oční linky, řasenka). Tyhle věci se vám budou dělat špatně PO přilepení řas.
Potom zastříhněte řasy, aby se hodily na šířku vašich očí. Falešné řasy velikostí všem NESEDÍ.
Potom naneste MALÉ množství lepidla na řasy, která k řasám patří (pamatujte, dávejte si lepido VEDLE OKA. POUŽIJTE JENOM SPECIÁLNÍ ZNAČKOVÉ LEPIDLO PRO FALEŠNÉ ŘASY) a pak s pinzetou a čistými prsty naneste řasy na horní víčko, ujistěte se, že jsou na skutečných řasách.
Neočekávejte, že zmíněné věci zvládnete napoprvé. Chce to SPOUSTU tréninku, abyste to uměly perfektně.
Když to máte správně a lepidlo zaschlo, jemně NATOČTE své řasy s kleštičkami, takže ty falešné se lépe promíchají s těmi pravými řasami, potom znovu naneste řasenku. Mrkněte několikrát ujistíte se tak, jestli jsou řasy na svém místě.
Jste na dobré cestě!
Jen do toho!


OBAL SVÁTEČNÍHO DÁRKU

napsal Sebastiano, knížecí módní návrhář a módní poradce

MŮŽETE soudit dárek podle obalu

Nemusíte utratit měn* na dráhem bal* papíru pro dárky o litošných* svacích*. Můžete si vyrobit vlastní! Jen naslédhujte* tyhle jedonóduché* kroky!

[Sebastiano má pořád problémy s chápáním základní angličtiny jako svého druhého jazyka. Chtěl říct: "Nemusíte utratit jmění na drahém balícím papíru pro dárky o letošních svátcích. Můžete si vyrobit vlastní! Jen následujte tyhle jednoduché kroky!" Tady, proč vlastně nepřeložím i ten zbytek:

Budete potřebovat:

- Butcher paper (pozn.: nikde jsem nenašla český překlad) (dostupný v jakémkoli uměleckém obchodě*)
- nůžky
- akrylovou barvu
- štětce
- lepící pásku

Odstříhněte požadované množství butcher paper potřebné k zabalení dárku. Použijte akrylovou barvu a vlastní fantazii, nakreslete různé vzory a napište zprávy po celé jedné straně papíru (důležité: malujte jenom na JEDNU stranu papíru). Až barva úplně uschne, zabalte váš dárek a použijte lepící pásku, aby to drželo.
Krásné a osobité!
Možná rádi použijete vlákna rafie (dostupné v květinářství a řemeslných obchodech) jako mašli.

*Taky můžete použít noviny nebo stránky z časopisů pro barevnější a zajímavější koláž.]

Vidíte? Krsa*!

[Krása.]
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Susannah | 1. prosince 2009 v 18:22 | Reagovat

Vypadá to skvěle, už jsem to sice jednou nějak pročítala, ale nestíhám si to přečíst pořádně... :-D Zítra večer, slibuju.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.