Překlad chatu s Meg Cabot o "Jinx"

23. prosince 2009 v 17:52 | Elaine + Susannah |  - Rozhovory a chaty -
Elaine:Přeložila jsem další chat s Meg Cabot, který byl zveřejněný na oficiálních stránkách Meg. Probírala se tam kniha Jinx. Chat se uskutečnil 12. srpna 2007.
Doufám, že se vám bude líbit.
Susannah: Elaine ten chat jednou celý přeložila, pak se jí vypnul počítač a všechno se smazalo, tak mi poslala to, co měla uložené. Zřejmě to bylo zaklaté, když šlo o chat o Jinx, takže mně se po přeložení (když jsem se do toho konečně dokopala) taky vypnul počítač. A když jsem se teď rozhodla, že to dodělám a udělám vám teď o Vánocích radost, tak jsem zjistila, že všechny "chat transcripts" u Meg na oficiálních stránkách, jsou pryč. Všechny. A tak to nemůže už nejspíš dodělat nikdo. Hrozně mě to mrzí, protože to já jsem to nestihla, dokud byl chat dostupný. Budu hledat dál, snad na něco narazím. Většina překladu uvnitř článku je Elaine, já si to přesně nevybavuju, ale možná je pár otázek na konci mých... Snad budete mít radost aspoň z té trochy, co pro vás máme.

>> SPOILERY <<

_______
Otázka = Q (question)
Odpověď = A (answer)
_______

Vítejte na chatu o JINX! Jsem tak ráda, že si o této knize můžeme promluvit, tak do toho!

(Mimochodem, budou tady velké spoilery, takže pokud se nechcete dozvědět děj knihy, neměli byste to číst.)

Q: Ahoj, Meg! Čtení příběhu jsem si vážně užívala. Jaké části knihy byly založeny na tvém životě a/nebo skutečných událostech?
A: No, celá ta část o předkyni, která byla upálená na hranici, a o údajném předávání jejích sil je pravdivá…zbytek je vymyšlený. Dokonce ani na té straně rodiny nemám sestřenici. Ale hodně věcí o New Yorku je taky pravda.
Q: Byla obálka tvým nápadem?
A: Ne, vlastně to celé vytvořilo nakladatelství Harper Collins. Ale mně se líbí, tobě ne?
Q: Meg, přebal z jaké země se ti nejvíc líbí?
A: Páni, tohle je velice ošemetná otázka…Vlastně mám ráda každý svým způsobem.
Q: Meg, jak bylo psaní Jinx odlišné, řekněme od jiných tvých knih pro dospělé nebo pro teenagery?
A: JINX bylo skutečně těžké napsat, protože je to záhada. Je to v první osobě, proto jsem se snažila udržet tajemství od čtenářů dál a zároveň nenechat hrdinku, která příběh vypráví, aby je odsunula…takže tohle byla OBROVSKÁ výzva, které jsem ještě nečelila. Tuhle část jsem si neužívala. Ale zbytek byl skvělý.
Q: Proč Jinx neměla ani páru o tom, že je do ní Zack zamilovaný?
A: SPOILER: Protože měla tak malou sebeúctu, prostě se jí to nikdy nestalo. Ale jak příběh pokračoval, byla čím dál víc odvážnější…
Q: Jak ti přišlo na mysl, že z Tory uděláš takovou mrchu?
A: Neměla jsi někdy podobnou kamarádku, která se obrátila proti tobě? Já ano…Tohle mi vnuklo tu myšlenku.
Q: Jak dlouho ti trvalo psaní Jinx?
A: Vlastně jsem JINX napsala už před lety…Myslím, že jsem napsala první koncept v roce 2001 nebo 2002. Dokončila jsem to v létě 2003. Nakladatelství Harper Collins čekalo takhle dlouho na volné okno pro vydání. Takže doslova…léta.
Q: Tory jenom žárlí nebo je trochu emocionálně nevyrovnaná?
A: Co si TY myslíš? Já bych řekla, že od každého trochu.
Q: Plánuješ k Jinx pokračování? Nebo to je samostatný román?
A: Já skutečně chci napsat pokračování a mám je naplánované. Přemýšlím o tom, že by to mohl být komiks manga, ale ještě si nejsem jistá. Uvidíme.
Q: Jsou všechny odkazy na magii založené na faktech?
A: Záleží na tom, co považuješ za fakt. Kouzla jsou taky vymyšlená nebo založená na kouzlech, o kterých jsem četla. Ty věci o čarodějnicích upalovaných na hranici nebo že se vám věci vrátí třikrát jsou založeny na skutečných čarodějnických pověstech…takže je to fakt.
Q: Co tě inspirovalo k napsání knihy o teenagerských čarodějnicích?
A: Rozhodně naše rodinná historie. Plus jsem znala knihy o čarodějnicích a chtěla jsem mít svou vlastní.
Q: Byla postava Jinx založena na tobě nebo na někom, koho znáš?
A: Je trochu jako já, když jsem byla v prváku na střední škole. Vážně ostýchavá a málo nalíčená.
Q: Meg, teď jsi asi jedna z nejpopulárnějších spisovatelů vydávajících knihy pro teenagery a pořád dostáváš zamítavé dopisy. Kolik jsi jich dostala za Jinx?
A: Ha! Za Jinx jsem nedostala ani jeden! Můj vydavatel si to hned zamiloval.
Q: Máš nějaké rituály nebo tak něco, které děláš, když cítíš, že se dostáváš ze spisovatelského nasazení, nebo je tvoje spisovatelská forma nezničitelná?
A: No, ne úplně rituály. Ale rozhodně se často koukám na televizi pro inspiraci.
Q: Přijdou k tobě nápady samy a ty pak jdeš a napíšeš o tom celý román? Můžeš nám objasnit svůj myšlenkový proces?
A: Někdy. Někdy o tom dlouho přemýšlím, i přes rok nebo víc. Fakt to záleží přímo na konkrétním nápadu. Ale jestli mám ve svém diáři volno, prostě zkusím sepsat celou věc, jak nejrychleji to je možné. Někdy prostě nápady musí počkat.
Q: Obchod "Enchantments" (Očarování, Okouzlení) je skutečný. Takže jsi tam někdy byla? Nebo jsi to našla během výzkumů pro knihu?
A: Samozřejmě, že jsem tam byla! Dělám důkladný výzkum pro své knihy! Je tam vážně hezká černá kočka, která zapřede, když ji pohladíte. Taky jsem si tam koupila řetízek s pentagramem.
Q: Použije ještě někdy Jinx znovu své síly?
A: Ha! Počkejte si na druhý díl!
Q: Líbilo se ti psaní fantasy víc nebo míň než normální příběhy? Jestli ano, jaký je v tom rozdíl?
A: Hmmm, na to nemůžu odpovědět. To je, jako byste se ptali své mamky, které dítě má nejraději! Všechny jsou svým způsobem jedinečné.
Q: Upřednostňuješ psaní knih s nadpřirozenem, nebo těch s realističtějším dějem? Myslím, že ti jde úžasně obojí, protože píšeš i ty nadpřirozené realisticky…ale byla jsem jenom zvědavá.
A: Každá kniha je svým způsobem výzva. Jsem ráda, že píšu obojí typ, protože jakmile jsem unavená z psaní jednoho typu knihy, skočím k další. Takhle znovu dobíjím baterky.
Q: Kdy vyjde první pokračování Jinx coby komiks manga?
A: No. Právě jsem přišla na to, že ne dřív než PŘÍŠTÍ ROK. Mám kvůli tomu vztek. Vážně tomu nemůžu uvěřit. Červenec 2008 (pozn.: a my se toho ještě nedočkali). Jsem fakt rozčílená, že to bude trvat tak dlouho.
Q: Na jednom z fóru byla jedna diskuze a já jsem přemýšlela, co přesně dělali Tory a Shawn každou volnou hodinu?
A: S-E-X.
Q: Jaká část kniha byla pro tebe nejpříjemnější k napsání?
A: Vážně se mi líbil ten konec v altánku, když - no, jestli jste to četly, víte. Zahrnuje to kluka bez košile.
Q: Meg, chtěla jsem se zeptat na Tory. Zdá se mi, že je trochu cáklá a přemýšlela jsem, jestli je to založeno na skutečné zkušenosti s někým takovým, nebo sis to jenom vymyslela?
A: No, já jsem PRACOVALA na univerzitní koleji deset let. Zažila jsem HODNĚ drama!
Q: Bude další kniha o Heather Wells(ové) poslední, nebo si myslíš, že možná někdy napíšeš další díl?
A: BIG BONED (pozn.: v ČR "Na velikosti nezáleží") bude pro teď poslední kniha, ale nikdy neříkej nikdy! Na další knihy ze série už nemám smlouvu a momentálně si dávám volno od knih pro dospělé a soustředím se na jiné knihy. Ale skutečně plánuju vrátit se někdy ke knihám pro dospělé.
Q: Máš rozpracované nějaké další romány pro dospělé?
A: Po Big Boned (Na velikosti nezáleží) už jenom Queen of Babble Gets Hitched (pozn.: třetí díl ze série Úspěšná smolařka).
Q: Bude nějaké turné s Jinx?
A: Ne, promiň, jenom tenhle chat!
Q: Co nakonec bylo tím pravým důvodem, že Tory neměla ráda Jinx?
A: SPOILER: Protože to Jinx měla magické síly, ne Tory, a ona žárlila.
Q: Byla Lisa, tak milá a hodná, založena na někom z tvého života?
A: Ano, na mnoha lidech…ale ne na čarodějnicích! Je nejvíc založena na těch všech milých angličtinářů a profesorů tvůrčího psaní, které jsem měla, a kteří mě tak povzbuzovali k psaní (což je částečně taky magie)!
Q: Jak jsi to zvládla, že Jinx publikovali až nedávno?
A: Úplně jsem zapomněla, o čem to je a když jsem začínala dávat o tom rozhovory kvůli vydání, musela jsem si knihu znovu přečíst!
Q: První kniha Princezniných deníků vyšla, když mi bylo 15 a celkově jsem s Miou vyrostla. Ačkoli vím, že všechny dobré věci časem odejdou, je tady nějaký určitý důvod, že ses nerozhodla Miu sledovat i na univerzitě?
A: Nevím. Když jsem poprvé přemýšlela o sérii, představovala jsem si konec, když oslaví osmnáctiny. Ale teď jsem v bodě, že je pro mě hrozně těžké nechat je odejít! Takže možná, jestli se VRÁTÍM k psaní knížek pro dospělé, budu psát o Mie na univerzitě nebo tak. Ještě uvidíme!
Q: Máš nějaké zvláštní místo, kde získáváš inspiraci, nebo se ti prostě nápad sám zrodí v hlavě?
A: Ne, fakt, nápady se mi prostě samy zrodí v hlavě. Je to velmi vzácné, takže když se to stane, vždycky se je snažím zužitkovat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.