Kdo byl skutečný král Artuš?

6. ledna 2010 v 11:00 | Elaine |  Avalon High: O sérii
Na konci mé knihy Avalon High jsou bonusy - mimo jiné jsou ve zkratce uvedeny hlavní postavy z Artušovských legend (legenda je příběh ze života světce, takže je tohle označení chybné, ale bohužel už zažité), což jsem vám přeložila.
The Lady of the Lake jsem přeložila jako Panna z jezera - je to jeden z možných českých přepisů, tohle označení, myslím, použila moje češtinářka, když jsme probírali v češtině krále Artuše.
Král Artuš je anglicky King Arthur.
Nějaké věci jsem vážně nevěděla, tak snad si i vy rozšíříte obzory.


Na Avalonské střední Ellie Harrison objeví, že ona - a taky Will, do kterého je zamilovaná, jeho nejlepší kamarád Lance a jeho ne-tak-stálá přítelkyně Jennifer - se velmi podobají postavám z legendy o králi Artušovi. Vlastně možná dokonce jsou králi a královnami minulosti - znovu narození a žijící v současné Americe.
Ale kdo byl skutečný král Artuš - a zbytek jeho společnosti v Kamelotu? Jejich identity jsou propleteny s mýty a příběhy, ale historikové objevili nějakou pravdu mezi legendami. Tady můžete nahlédnout na některé jejich objevy.

Král Artuš: Sjednocovatel, ne rozdělovatel
Skutečný král Artuš žil kolem roku 500, kdy hrozné války a dobyvační barbaři byli rozptýleni po Anglii. Asi v té době se objevil silný král a postavil se Sasům, největší britské hrozbě na severu, přinášel mír a prosperitu zemi kolem čtyřiceti let.
Skutečný Artuš neměl rytíře v zářícím brnění, turnaje, dokonce ani kamenné hrady ve své době. Jeho brnění se mohlo skládat z kovové košile a kůže a jeho hrady mohly být stavěny z bláta a kamení. Hodně přikrášlení, jaká známe (jako turnaje a dokonce Kulatý stůl), mu přiřkli pozdější spisovatelé. Ti nejslavnější jsou Geoffrey z Monmouthu, klerik z 12. století, a Sir Thomas Malory, bývalý rytíř, který se stal spisovatelem pro krále v 15. století.

Guinevere: Královna srdcí
Guineveřina identita je dokonce ještě záhadnější než ta Artušova. Někteří historikové věří, že byla královnou před tím, než si ji Artuš vzal - což vysvětluje její velkou nezávislost. Vlastně si ji Artuš mohl vzít, aby získal půdu nebo zformoval politickou alianci. Legendy souhlasí, že Guinevere byla nejkrásnější ženou na světě. Některé ji popisují jako štíhlou, se světlou kůží, tmavými vlasy a věncem zlatých lístků na hlavě.
Guinevere byla Artušovi nevěrná, ale nebyla neloajální. Respektovala ho, ačkoli ho nemilovala. Často vedla jeho dvůr za jeho nepřítomnosti. Poté, co zemřel, se stala jeptiškou.

Lancelot: Středověký fešák
Lancelot se poprvé objevuje v básni od Chrétiena de Troyes, básníka z 12. století pracujícího pro urozenou paní, Marii de Champagne. (Marie byla dcera ženy, která se nakonec provdala za krále Henryho II.) Chrétien byl ovlivněný skotskými legendami, ale psal především proto, aby přilákal ženy ze dvora. Takže přidal hodně romantiky do Lancelotových dobrodružství.
Podle Chrétienových příběhů byl Lancelot vychován Pannou z jezera (The Lady of the Lake), to byla ta, která dala Artušovi meč Excalibur. Lancelot byl nejpohlednější z Artušových rytířů a ten nejloajálnější. Byl smělý, silný a dokonce měl své vlastní království ve Francii. Samozřejmě, ženy ho milovaly.
Král Artuš pasoval Lancelota na rytíře, ale královna Guinevere mu věnovala meč. Podle pravidel rytířství Lancelot byl považován za jejího rytířského sluhu a obránce. Ale brzy si Lancelot uvědomil, že jeho láska k Guinevere přesahovala dvořanskou lásku - a poté, co ji zachránil před únosem, začali tajný poměr.

Mordred: Britský zloduch
V některých legendách byl Mordred Artušův syn. (Jeho matka byla Artušova nevlastní sestra Morgause.) V jiných je to Artušův nevlastní bratr. Ale všechny verze souhlasí: Mordred byl padouch. Žárlivý na Artušův úspěch, Mordred chtěl získat království. Spiknul se s ostatními rytíři a odhalil Guineveřin a Lancelotův románek. Když Artuš nevěřil jeho obviněním, Mordred shromáždil ostatní rytíře před Guineveřinou ložnicí. Lancelot, který byl samozřejmě uvnitř s Guinevere, unikl tak, že zabil všechny rytíře kromě Mordreda. Artuš slíbil, že ho najde a brzy Artušovy a Lancelotovy armády byly ve strašné válce. Zatímco jeho muži bojovali, Artuše sejmul doma intrikující Mordred.

Merlin: Kouzelník a rádce
Podle legend byl Merlin mágem a rovněž důležitý poradce Artuše a Artušova otce Uthera Pendragona. Merlin mnohokrát zachránil Artušův život. Taky pomohl Artušovi získat meč z kamene jako mladému chlapci, bylo potvrzeno, že je budoucím králem. Ačkoli Artuš nevěnoval pozornost varování, Merlin odhalil, že Artušův konec bude spojený s tragédií.

Panna z jezera (The Lady of the Lake): Záhadná žena
Někteří historikové věří, že Panna z jezera byla funkce podobná předsedkyni nebo kapitánky týmu, kterou zastávalo několik různých žen v různých legendách. Jedna Panna chodila po vodní hladině, druhá byla mořskou pannou, která vychovala Lancelota, a další byla učednice Merlina.
V jednom příběhu od Sira Thomase Maloryho, Artuš vyvinul zvláštní vztah s Pannou z jezera. Po ztrátě jedné ze svých prvních bitev, Artuš požádal Merlina o novou zbraň. Merlin, stejně záhadný jako vždy, ho přivedl na břeh jezera. Artuš se podíval do křišťálově čisté vody, objevila se paže s mečem sevřeným v dlani. Meč zmizel, místo toho zanechal nádhernou dámu. Artuš se zeptal, jestli by mohl dostat ten meč. Panna z jezera odpověděla, že ano, ale Artuš jí musel dát nějaký dar. Artuš souhlasil a meč se stal Excalibrem, se kterým vyhrál nejslavnější bitvy temného středověku.

Elaine z Astolatu: Žena se zlomeným srdcem
Elaine byla urozená paní, která se vášnivě zamilovala do Lancelota. Když její láska nebyla opětována, nejedla a nespala deset dní. Po její smrti bylo její bohatě oblečené tělo posláno dolů po řece na člunu do Westminsteru, kde ji král Artuš našel. Držela ve svých rukou zprávu pro Lancelota.
Elaine je považována za ztělesnění neopětované lásky. Alfred Lord Tennyson, básník z 19. století, napsal o ní slavnou báseň The Lady of Shalott.
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Susannah | 6. ledna 2010 v 15:15 | Reagovat

Tohle je perfektní článek a vážně skvělá práce s překládáním. :) V mojí knížce to ani není... Jakou že to máš verzi? US, ne? Mrknu do tvé sbírky. :D

2 Elaine | Web | 6. ledna 2010 v 16:08 | Reagovat

Děkuju. :-) Jo, mám US verzi a na obálce vpravo dole je nápis "extras inside". Kromě tohohle tam ještě je "Behind the Scenes: The Making of Avalon High: Coronation 1: The Merlin Prophecy" a seznam asi deseti knih o Kamelotu.

3 Susannah | 6. ledna 2010 v 16:13 | Reagovat

Jé, tak to se máš. :-) A přesně proto asi začnu inklinovat k US knihám. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.