Co to byl Avalon a jakou má souvislost s králem Artušem?

3. listopadu 2010 v 17:39 | Elaine
Skoro všechny znáte - alespoň podle názvu - knihu Avalon High (Avalonská střední) od Meg Cabot. Jenže co byl (je) Avalon?
Nedávno jsem si koupila knihu Král Artuš a Svatý grál od A do Z (od Simona Coxe a Marka Oxbrowa), kde je jedna kapitola věnovaná právě Avalonu. Trochu jsem to zkrátila a maličko upravila.
Pokud se chcete dozvědět něco o lidech z Artušova okolí, podívejte se na tenhle článek.
:)


Když Artuše v bitvě u Camlannu smrtelně zranil jeho syn Mordred, raněného krále převezly v černé bárce Jezerní paní a tři královny včetně Morgany le Fay na ostrov Avalon. Na tom místě o něj pečovala jeho nevlastní sestra Morgana a čarodějky z Avalonu.
Ostrov se objevuje už v roce 1135 v díle Geoffroye z Monmouthu Dějiny králů Británie. Monmouth tvrdí, že na ostrově byl ukován Artušův meč Excalibur, a když byl slavný král smrtelně raněn, byl odvezen "na ostrov Avallonis, kde léčili jeho rány."
V díle Vita Merlini (Život Merlinův) popisuje autor tento ostrov ještě podrobněji. Nazývá ho "Insula Avallonis" a "Insula Pomorum" (Ostrov jablek) a vypráví o kouzelném místě, kde stromy v sadech rodí jablka a zároveň kvetou, kde pole nepotřebují rolníky, kteří by je obdělávali, a příroda sama nechává dozrávat úrodu. Ostrovu se rovněž říkalo Ostrov štěstí. Rostly tam nejrůznější plodiny i hrozny a lidé se tam dožívali stovky let i víc. Avalon byl ostrovem žen: žilo tam devět sester, v jejichž čele stála Morgana le Fay. Ta je překonávala v léčitelském umění i čarodějných schopnostech. V Layamonově Brutovi říká Artuš Constantinovi, synu cornwallského vévody Cadora, že královna Avalonu se jmenuje Argante.
Kouzelný ostrov jablek má společné rysy se starými legendami o pozemském ráji v zahradě Edenu, kde roste strom poznání dobrého a zlého a také strom života. Avalon byl jedním z mnoha legendárních, smyšlených ostrovů, které se objevují na mapách a v pověstech o mořích, jako je Hy-Brasil, Terra Australis, Ostrov démonů či Atlantida.
V řecké mytologii existuje zahrada Hesperidek obývaná nymfami, které zpívají čarovné písně a pečují o nádherné stromy, na nichž rostou zlatá jablka, jež přinášejí nesmrtelnost.
Hrdinové starých irských bájí cestovali na kouzelné Požehnané ostrovy: do Země věčného mládí, do Země slibu, do Země pod vlnami a podobně. Tir na nIngnad, Země zázraků, byla proslulá planými jablky a "nádhernými voňavými jabloněmi". Ostrovu Arran se přezdívalo Emhain Abhlach, Ostrov jabloní.
Irská epická báseň Putování Brana Mac Febala, sepsaná přibližně v sedmém století, líčí dobrodružství Febalova syna Brana, který se plavil přes moře do Země žen.
Ostrov Avalon souvisí rovněž se Zásvětím (Annwn), což je velšský "onen svět" - říše kouzelných bytostí a mrtvých. Ve velšské básni Vyplenění zásvětí (The Spoils of Annwn) se Artuš se svými muži plaví do kouzelné říše, aby tam ukradli perlami vykládaný kouzelný kotlík, zahřívaný dechem devíti panen. Plaví se na západ, do země, kde zapadá slunce, a hledají kotlík.
Geoffroyův Ostrov jablek se ve velštině nazývá Ynys Avallach.
Některé zdroje uvádějí, že Merlin nechal mytických třináct pokladů Británie na ostrově Bardsey u poloostrova Llyn v severním Walesu. Bardsey (velšsky Ynys Enlli) byl posvátným ostrovem. Podle pověsti je na ostrově pochováno dvacet tisíc světců a tři poutě na Ynys Enlli se vyrovnají jedné pouti do Říma. Nedávno byla na ostrově objevena sukovitá jabloň, vyrůstající ze zdi jednoho tamějšího domu a pokládaná za jediného potomka prastarého sadu. Její plody se považují za nejvzácnější jablka na světě. Stromu se přezdívá Merlinova jabloň. Na kopci nad domem je jeskyně, o níž se tvrdí, že tam leží Merlin, pohřbený ve skleněné rakvi.
Za Avalon se dlouho pokládalo somersetské město Glastonbury. Staří Britani ho nazývali Ynys yr Afalon - "afal" je velšský výraz pro jablko, zatímco bretonsky a cornwallsky se jablko řekne "aval". Gerald z Walesu nazývá Avalon Ostrovem skla. Zjistil, že Glastonbury se rovněž nazývá Ynys Vitrin, ostrov skla, protože "vitrium" znamená latinsky sklo. Než došlo k vysušení močálů kolem Glastonbury, byl vrch, na kterém Glastonbury stojí, ostrovem obklopeným klidným jezerem, jehož hladina se leskla, jako by byla ze skla. V roce 1191 mniši z Glastonbury prohlásili, že nalezli hrob Artuše a Guenevry. V šestnáctém století zaznamenal anglický sběratel John Leland nápis na měděném kříži objeveném v Artušově hrobě: Hic Iacet Sepultus Inclitus Rex Arturius in Insula Avalonia (Zde leží pohřbený slavný král Artuš na ostrově Avalonia).
Dnes se Glastonbury všeobecně pokládá za Avalon krále Artuše, ale existují četná další místa, která aspirují na to, že by mohla být legendárním Ostrovem jablek.
Poblíž bretaňského pobřeží leží Ile d´Aval, Ostrov jablek, a Ile de Sein, kde kdysi žilo devět druidských kněžek.
Také v Burgundsku najdeme městečko jménem Avalon. Dalším kandidátem je Buryn u Sandsu v Cumbrii. Za římských časů to bývala pevnost Aballava na Hadriánově valu. V ravennské Kosmologii (seznamu všech měst, pevností, řek a ostrovů v římské říši) se jmenuje Avalana.
Existuje mnoho dalších domněnek - skutečný ostrov Avalon leží možná ve Walesu, Skotsku, Anglii nebo Francii. Může připomínat starověké ostrovy žen, na nichž se shromažďovaly panenské kněžky. Nebo to může být začarovaný ostrov kouzelné říše, na kterém Morgana le Fay a elfská královna Argante míchaly čarodějné lektvary, které měly vyléčit Artušova zranění. Ale Avalon může být koneckonců opravdu jen ostrov jablek, háj s jabloněmi obsypanými plody, na kterém našli místo posledního odpočinku raněný král nebo starý kouzelník.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Danieliq | 3. listopadu 2010 v 18:06 | Reagovat

Ak máš rada artušovskú legendu, odporúčam vynikajúci BBC seriál Merlin, možno ho poznáš. Síce je pravda, že medzi seriálom a originálnou legendou sú obrovské rozdiely, stojí to za to. ;)

2 Elaine | Web | 3. listopadu 2010 v 18:43 | Reagovat

O tom seriále jsem nikdy neslyšela, ale BBC mám ráda, tak se na něj určitě někdy podívám. Děkuju za tip. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.