Úryvek z knihy "Overbite" - 1. kapitola

17. června 2011 v 11:46 | Elaine |  Overbite
Ani jsem si nemyslela, že se vůbec úryvek z Overbite (pokračování Insatiable - Nenasytné) objeví, když kniha vychází už za čtrnáct dní a jsou s ní takový tajnosti. Tenhle úryvek - 1. kapitola knihy - není z MegCabot.com, ale přímo od nakladatelství Harper Collins. Občas posílají lidem, kteří se u nich zaregistrujou, AuthorTracker o Meg, jestli to znáte, je to mail s novinkami. Právě dnešní AuthorTracker byl o sérii Insatiable a byl tam odkaz na tenhle úryvek.
Jenom upozorňuju, že úryvek obsahuje spoilery na Insatiable.


oOo

Kapitola jedna

Meena Harper věděla věci, věci, který nikdo jiný nevěděl… věci, které nikdo ani nemohl tušit.
Jedna z těch věcí byla ta, že muž sedící v autě vedle ní zemře.
Také byla spousta věcí, které Meena Harper nevěděla.
Jedna z těch věcí byla ta, jak tomu muži oznámí novinku o jeho blížící se smrti.
"Meeno," oslovil ji a prohlížel si její profil. "Ani nevíš, jak moc rád tě vidím. Je vtipné, že jsi zavolala. Zrovna jsem na tebe myslel."
"Je skvělé, že tě taky vidím," odpověděla.
To byla lež. Nebylo skvělé, že ho viděla. Jak mu to měla říct? Obzvlášť když vypadal tak děsně. Smrděl děsně. Nebo to možná byl vnitřek jeho auta. Nemohla přijít na to, co to je za zápach.
"Taky jsem na tebe myslela," lhala dál. "Díky, že ses se mnou sešel."
Rozhlédla se po tmavé, úzké ulici. Cítila vinu za to, že mu vykládá všechny tyhle lži, včetně té, že tohle je ulice, kde bydlí, a pak řekla, že s ní nemůže jít nahoru, protože její spolubydlící má rodiče na návštěvě.
"Určitě nechceš zajít na kafe?" zeptala se. "Jedna kavárna je hned tady na rohu. Bylo by to mnohem lepší než sedět u tebe v autě."
Zejména kvůli tomu zápachu. A tomu, co se mu chystala říct.
"To jsem si jistý," usmál se. "Nemáš ani tušení, jak jsi mi chyběla."
To byla pro Meenu novinka. Víc než rok už od něj neslyšela. Jejich rozchod byl relativně přátelský - ačkoli tehdy byla přesvědčená, že má zlomené srdce. Byla scénáristkou, která se snažila uživit psaním scénářů pro nyní zrušenou telenovelu. On byl zubař, který se chtěl přestěhovat na předměstí a založit rodinu.
Vztah se přirozeně nevydařil.
"Myslela jsem si, že jste s Briannou moc šťastní," řekla. "Když teď máš novou praxi a máte dítě a vůbec."
Tím to bylo ještě horší. Jak mu má oznámit novinku o jeho blížící se smrti, když má tolik, pro co žít?
Hořce se zasmál. "Brianna," odfrkl si. "Ta pro mě nic neznamená."
"Ale samozřejmě že znamená," řekla Meena překvapeně. "O čem to mluvíš?"
Teď si o něj Meena vážně dělala starosti. David se s ní rozešel kvůli Brianně. Brianna pro něj znamenala všechno.
Musel to být ten nádor na mozku. Ten ho poprvé skoro zabil. Ale ona to vycítila a varovala ho a doktoři to našli včas a zachránili mu život.
Smůla, že fakt, že o tom věděla, ho vyděsil natolik, že od ní utekl přímo do náruče zdravotní sestřičky z pooperačního.
Ale to bylo v pořádku. Meena si vybudovala nový život. Samozřejmě, ten život jí zničil Lucien Antonescu, muž, který jí ukázal, jak skutečně bolí zlomené srdce.
Ale dokázala už na něj nikdy nemyslet.
Skoro nikdy.
V poslední době měla tak hrozné sny o Davidovi. Byl v nich mrtvý. Ne že by viděla jeho mrtvolu. Ve snu viděla Davidovu budoucnost.
A on žádnou neměl. Jenom temnotu.
Když se z takového snu probudila už třetí ráno za sebou, bez dechu z pocitu, jako by se kolem ní uzavírala temnota, věděla, že nemá žádnou jinou možnost než mu zavolat.
Ale taky věděla, že mu nemůže tu zprávu říct jen tak po telefonu. Museli se sejít.
David byl překvapivě ochotný, nabídl se, že se zastaví na cestě domů do New Jersey po obědě a nějaké schůzi zubařů, kterou měl ve městě.
Ale když byla Meena chytřejší než aby komukoli dávala novou adresu - dokonce ani bývalému příteli, se kterým žila - automaticky ze sebe vysypala falešnou, a pak se s ním sešla v autě, když zaparkoval před budovou.
Teď ale začala téhle dohody litovat. Protože se David choval tak podivně. A co to bylo za zápach?
"To ty," řekl. "To ty jsi byla vždycky ta pravá, Meeno."
"Davide." Meena byla zmatená. "Rozešel ses se mnou kvůli Brianně. Řekl jsi, že chceš být s někým, kdo lidem zachraňuje život, ne s někým, kdo předpovídá smrt. Pamatuješ?"
"Měl jsem zůstat s tebou," řekl David. "To jsem měl udělat. Hodíme se k sobě mnohem víc, ty a já, než já a Brianna. Proč jsem s tebou nezůstal, Meeno? Proč jsem nezůstal? Byla jsi kouzelná, s tou tvou… magií."
Konečně začala chápat. Aspoň už teď věděla, co způsobovalo ten podivný zápach. To její práci o dost usnadnilo.
"Dobře," řekla a rozhlížela se po podlaze po láhvi. Nebo byl možná ještě namol z toho oběda? Kolik martini vůbec zubaři vypijí, když se sejdou ve městě na schůzích?
"Pamatuješ, jak jsi na mě použila svou magii," připomínal jí, "a bylo mi mnohem líp? Udělej to znova. Prosím tě."
"Tak to nefunguje," prohlásila Meena a pořád hledala láhev. "Neříkám, že ti nemůžu pomoct. Protože myslím, že můžu. Jenom mi budeš muset vyjít vstříc a říct mi, kde je ta láhev."
V tu chvíli se k ní naklonil, aby jí políbil. A ona našla láhev. Ve skutečnosti to byla placatka, která se agresivně tlačila na její stehno přes jeho kapsu u kalhot.
No bezva, pomyslela si Meena. To se stává, řekla bych, když se snažím hrát si na zachránkyni. Proč to zase dělám?
No jasně. Protože to byla její práce.
Což bylo dobře, protože si nemyslela, že by mohla žít s vinou, že jí další duše zemře před očima. Už se do stalo víc než jednou, zejména potom co se vyspala s Lucienem Antonescuem, ze kterého se bohužel vyklubal jeden z démonů, které lovila Palatinská stráž - organizace, která ji zaměstnávala po jejím nešetrném vyhazovu z telenovely (před jejím zrušením).
Meena nikdy neměla moc štěstí na přítele.
A když jí většina lidí nevěřila, že mají umřít, nikdy vážně neměla štěstí ani v tom oboru.
Nikdy si nebyla úplně jistá, co ji přimělo myslet si, že její bývalý přítel David Delmonico zaslouží zachránit. Co mohla říct, země by nebyla o tolik horší, kdyby zmizel z jejího povrchu.
Ale předpokládala, že teď tu bylo jeho novorozeně. To dítě si zasloužilo mít otce.
"Meeno," zasténal David. Jeho rty se už naštěstí odsunuly z jejích a teď byly přitisknuté na jejím krku. Díky bohu, protože jeho dech smrděl ještě hůř než vnitřek auta.
S výjimkou že se teď se snažil ruce dát pod srdcovitý výstřih jejích šatů… šatů, které si sama olemovala - no, s malou pomocí Yaleny v laciném obchodě. Protože ačkoli plat Meeniny nové práce byl slušný, musela nahradit svůj celý šatník, protože její poslední byl zničen partičkou příbuzných Luciena Antonescu, kteří si říkali Dracul. Takže šetření se stalo jejím novým koníčkem.
"Davide," oslovila a strčila ho loktem do ramene. Ačkoli ne moc tvrdě, protože ho trochu litovala. Koneckonců to byl umírající muž. "Proto jsem ti nezavolala."
"Ale ano," zasténal znovu. "Ale ano. Nádherná Meeno. Byl jsem hlupák…"
"Davide." Napřímila jeho hlavu zatáhnutím za vlasy a podívala se mu do očí. Byly to oči opilce.
"Co…?" zeptal se omámeně.
"Je mi líto, že máš právě problémy v osobním životě," prohlásila. "Ale vybral sis Briannu a ne mě, pamatuješ? A já jsem se posunula dál."
"Ale…" Jeho oči se začaly trochu soustředit. "Přes telefon jsi mi říkala, že se teď s nikým nevídáš."
Dál držela jeho hlavu vzpřímenou za vlasy. "Taky se s nikým nevídám." Je od něj hezké, že rozpatlává fakt, že je singl. Jakoby to byla její vina, že její poslední přítel se snažil spálit polovinu Upper East Side. "Ale proč si myslíš, že to znamená, že si s tebou něco začnu?"
Pohrozil jí prstem. "Postav se tomu čelem, Meeno," řekl jí. "Fakt, že jsi pořád singl, znamená, že ses nikdy pořádně nedostala ze vztahu se mnou."
"Nebo možná," řekla Meena, "to znamená, že jsem po tobě chodila s chlapem, ze kterého jsem se ještě nevzpamatovala. Nebo to tě nikdy nenapadlo? Ne, nemyslím si." Pustila jeho hlavu, natáhla se a vyndala klíčky ze zapalování. "Davide, jeď domů. Vystřízlivěj a vrať se na předměstí."
Neplánovala mu to říct. Ne takhle. Ne když byl tak opilý a choval se tak hrozně. Zaprvé by si to nemusel pamatovat, až by vystřízlivěl.
A zadruhé by tu informaci nemusel přijmout dobře. Kdo ví, co by mohl udělat? Možná skočit z mostu George Washingtona.
A byla vždycky šance, jak se Meena naučila, že se věci můžou zlepšit. Naše osudy nebyly vyryty do kamene. Podívejte se na Davida. Už jednou ho varovala, že umírá, a on se začal starat o svoje zdraví a kde teď byl…
No, možná David nebyl nejlepší příklad. Ale věděla o mnohých dalších. O Alaricovi Wulfovi, například, jednom palatinském strážci, se kterým pracovala. Varovala ho prakticky každý den o nějaké nové hrozbě, na kterou někde narazí, a protože ji poslouchal, nezemřel.
Byla jenom smůla, že ji neposlouchal v ničem jiném.
"Oceňuj to, co máš, Davide," řekla Meena místo toho, že se jeho čas krátí. Zase. "Protože toho máš hodně a pravdou je… že to možná nebudeš mít na dlouho."
"Ale já chci tebe," řekl zmateně.
"Ne," pronesla Meena pevně. "To, že ses se mnou rozešel kvůli Brianně, byl ten nejchytřejší tah, jaký jsi kdy udělal. Věř mi. My dva k sobě nepatříme. Můžeš se svézt taxíkem na nádraží Penn a jet vlakem zpátky do svého hezkého, bezpečného domu v New Jersey. Tyhle ti pošlu poštou." Zacinkala před ním klíčky. "Jednou mi za to poděkuješ, slibuju."
Jenom asi až potom, co vystřízliví a ona mu zavolá a oznámí špatné zprávy a on bude mít možnost nechat si udělat kompletní vyšetření.
Začala otevírat dveře, aby mohla vystoupit z auta a jít zpátky do svého nového bytu, do svého nového života, toho, o kterém kdyby David věděl, jak si byla velmi jistá, ztratil by se během vteřiny.
Protože tu bylo hodně věcí, které Meena Harper věděla a její bývalý přítel ne. Nejenom jak lidé zemřou, nebo že démoni a lovci démonů nebyli jenom dílem fikce, ale že v každém stvoření na zemi, ať už to byl démon nebo ne, byla schopnost být dobrý i zlý. A že překlenutí přes tu hranici vyžadovalo jenom malinké popostrčení.
Byla prostě smůla, že její věštby jí jenom říkaly, kdy budou nějaká popostrčení nezbytná nebo jakým směrem… nebo když někdo kromě ní měl zemřít.
Ta informace pro ni tehdy mohla být užitečná, když vystupovala z auta a jeho ruka vystřelila a chytila ji kolem zápěstí v železném sevření.
Nejhorší věcí bylo, že nic neřekl. Prostě ji jenom jednou rukou svíral kolem zápěstí a zíral na ni mrtvýma očima.
Pak zeširoka otevřel ústa a odhalil sadu špičatých tesáků.
oOo
Moc teda nevím, co Meg provedla se jménem Meenina bývalého přítele. V Insatiable David je, jasně, i to, že je teď s Briannou, ale "Delmonico" je příjmení jiného Meenina bývalého přítele, Petera, se kterým byla na maturitním plese. Že by se ty dvě postavy rozhodla sloučit, nebo něco na ten způsob, nebo to přímení bylo v tom úryvku prostě špatně?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nessie | Web | 18. června 2011 v 8:13 | Reagovat

Škoda, že si to nemůžu přečíst :D Ještě jsem nečetla Insatiable, tak si nechci kazit zážitek, taky bych asi nevěděla o co go ;) Ale zatím si právě Nenesytnou kuovat neplánuju, tak budu muset asi počkat až bude v knihovně :D

2 Nessie | Web | 18. června 2011 v 8:18 | Reagovat

Tak mě nepadá, že byste mi mohly trošku poradit;) Za pár dní jedu do Londýna a chci si tam určitě koupit nějákou "Meg" :) Co byste mi doporučovaly? (Vím, že je to takhle trochu těžké, když nevíte co mám doma) Ael vesměs mám všechno co vyšlo v češtině, kromě Slepé vášně a Nenasytné a pak mám v angličtině první dva díly Mediátora, první dva Vanished, a Tommyho Sullivana :).... Ptám se jen tak pro zajímavost ;-)

3 Susannah | 18. června 2011 v 10:37 | Reagovat

Elaine: Úryvek! To je super, žes to přeložila, já si toho mailu vpodstatě ani nevšimla. :-D
Nessie: :) Kdybys neměla Tommyho, pošlu tě pro něj. :-D Každopádně kdybys chtěla další díly anglickýho Mediátora, tak ty dvoudíly jsou super a v Anglii je mají určitě, i když jestli je máš česky, tak je to něco jinýho. Pokud bys chtěla zkusit knihy pro dospělé, tak "Ransom My Heart" je v UK verzi i nádherný zvenku a neni vůbec špatný. Jinak s nadšením doporučuju "Jinx" a "How to be Popular", já si je taky přivezla z Anglie a jsou to naprosto úžasný knihy. Jinx je možná malinko lepší, ale HtbP je taky super. Popřípadě pak můžeš sehnat "Victoria and the Rogue" a "Nicola and the Viscount" - já osobně Nicolu pořád ještě nečetla, ale Elaine ji moc vychvaluje ;-) a Victorie se mi líbila, i když místy mě trochu nebavila... Potom bys učitě sehnala UK verze Airhead série, kdybys ji chtěla a nevadily ti UK obálky. Nejvíc doporučuju Jinx, pokud ji neznáš. U hodně knih mají jak hardbacky, tak paperbacky, hardback mě stál kolem 12£, paperbacky stojí tak 7£, ale záleží na obchodě. Kdybys šla do WH Smith, kde mají všechno od psacích potřeb, přes knížky až k DVD, tak tam mívají nabídky třeba kup knihu a dostaneš druhou (dle svého výběru) zdarma, mně se to hrozně vyplatilo. A užij si to tam! ;-)

4 Susannah | 18. června 2011 v 10:37 | Reagovat

Hups. :-D

5 Nessie | Web | 18. června 2011 v 11:22 | Reagovat

:D Moc moc děkuju!

6 Elaine | 18. června 2011 v 18:52 | Reagovat

Susannah: No jo, byla jsem doma nemocná, tak jak líp můžu strávit dopoledne než překládáním. :-)
Nessie: S "Jinx" naprosto souhlasím a máš i moje požehnání. :D "Nicola" a "Victoria" jsou taky super. Pak si myslím, že by se ti určitě líbilo "The Guy Next Door", aspoň já jsem z toho byla unešená. :-) Prostě možnosti jsou velký. Pak ještě jedna věc, pro případ, že sis v Anglii ještě nekupovala knihy - ti prodavači se tě zeptají, jestli to chceš dát do tašky. Já vím, primitivní věc,ale já jsem jim poprvý vůbec nerozuměla, tak jsem se na ně nechápavě dívala, dokud mi to nezopakovali pomalejš. :D

7 Nessie | Web | 18. června 2011 v 22:48 | Reagovat

Elaine: nene ball-et.blog.cz !rozodně! nekončí ;) ! Tam dávám vše co mám ráda a je to můj hlavní blog ;)! Ten druhý je spíš takový doplňkový (asi mi tam ta adresa špatně vlezla) :D Jáa bych to taky tak moc neřešila, ale bohužel jsem na škole která to po mě vyžaduje, a teď mi kvůli tomu možná hrozí i "vyhazov" (snad ne!) takže to prostě nejde jinak :( ale to je fuk!
Moc děkuji za "požehnání ;) Možná se přecejen pro to Jinx rozhodnu (pokud koupím jen jednu :D) A TGND jsem četla ;) (zapomněla jsem na to), měla jsem to z knihovny... a on je nějaké volné pokračování ne? Nebo něco na ten způsob :D Jaký je? :-D
Jo a děkuju za radu, to bych jim taky určitě nerozumněla ;) aspoň tam pojedu už o něco chytřejší! :-* ;-)

8 Elaine | 19. června 2011 v 0:26 | Reagovat

Nessie: Jo, volný pokračování se jmenuje "Boy Meets Girl". Někteří to pomlouvají, že je to slabší než TGND, ale mně se to vážně moc líbilo. Já si myslím, že je to důstojný nástupce. :-) Jestli máš ráda TGND, tohle si určitě oblíbíš. :-) Taky se to odehrává v prostředí New York Journal. Není to jenom v mailech, ale jsou tam i deníkový zápisy, chaty, přepisy pracovních schůzí... objevují se tam i nějaký postavy z předchozího dílu, třeba Dolly Vargas a Stacy Trent jsou tam celkem hodně, dokonce i trošičku Mel, Nadine, Tim, prostě stará parta.:-) Ale hlavní hrdinka a hrdina jsou úplně noví. (První a druhý díl série na sebe takhle víc navazují, třetí díl "Every Boy's Got One" má úplně jiné postavy.)

9 medine | Web | 20. června 2011 v 11:27 | Reagovat

sakra tohle vypadá zajímavě! Jméno autorky mi hrozně něco říká, ale asi jsem od ní nic nečetla.. čas to napravit :)

10 Elaine | Web | 20. června 2011 v 12:39 | Reagovat

Medine: Možná jsi někde v knihkupectví viděla Deníky princezny nebo Mediátora. :-) Jestli si od Meg něco přečteš, rozhodně nebudeš litovat. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.