Video rozhovor s Meg Cabot na France 24

10. prosince 2011 v 23:43 | Susannah |  - Videa -
Během svého turné po Francii, které už skončilo, ačkoli Meg ještě v Paříži pár hodin bude, natočila Meg rozhovor pro France 24, místní televizní kanál. Rozhovor s Meg dělala Eve Jackson, reportérka specializující se na film, hudbu, literaturu, divadlo umění a všechno kolem ve světě kultury. Původem je z Británie, ale momentálně působí v Paříži.
Rozhovor trvá několik minut a prozatím je jen na webu televize, najdete ho tudiž tady. Meg je ve videu od 0:31 do 05:30 (ačkoli se ještě objeví v jednom záběru v cca 5:52 Smějící se). Překlad je uvnitř článku.

oOo
A znáte její knihy Deníky Princezny i v podobě dvou Disney filmů s Anne Hathaway v hlavní roli, dnes je tu velmi úspěšná spisovatelka Meg Cabot, bude mluvit o své nové knize Abandon. Prodala více než 16 milionů výtisků svých knih a získala řadu ocenění. Meg Cabot, vítejte v našem pořadu.
Mnohokrát děkuji za pozvání.
Tak tedy, opravdu jsem si užila Abandon, první díl vaší rozepsané trilogie. Ne každý ho ale četl, tak nám řekněte o čem je.
Jde vlastně o sedmnáctileté dívce žijící v dnešní době, která zemře. Ale po své hrozné nehodě je oživena a musí se vrátit ke svému životu. Prochází si střední školou a svým způsobem přitom ví, co se nám stane po smrti. A prošla si podsvětím a potkala tam někoho, kdo ji odtamtud následuje zpátky. Jde o celkem zajímavého kluka a kdykoli do něj ta dívka narazí, je to protože je zrovna sama v nebezpečí začne mít pocit, že ji sleduje a že je snad něco i spojuje a ona se snaží zjistit co to je.
Má to nádech řecké mytologie. Je to váš zdroj inspirace?
No, víte, když jsem dospívala, tak jsem byla pověstí o Persefoně prakticky posedlá. I protože úplně nezapadá, kterou unese vládce podsvětí a ona tam s ním musí jít a žít s ním. A já si tak začala říkat, co by se stalo, kdyby se to opravdu přihodilo dnešní dívce. Takže svým způsovem je ten příběh založený právě na tomhle, ale je v něm i naděje, protože Persefona je bohyní jara, tím pádem to má i stinné, ale i světlé stránky.
Co si myslíte, že je důvodem posedlosti nadpřirozenem, která tu teď je? Myslíte, že se nám přestal líbit život ve skutečnosti?
Upřímně si myslím, že v současné době je tu spousta stresu, obzvlášť pro dospívající a mladé lidi a možnost vklouznutí do světa, který na člověka vyvíjí nátlak jiného způsobu než domácích úkolů a testů. Například tyhle trochu temnější tlaky jako třeba i život v podsvětí, je prostě něco jiného a myslím, že my všichni chceme částečně uniknout z dneška a ocitnout se na místě, kde je v sázce trochu víc. Zábavný únik ze skutečnosti.
Kniha mírně balancuje nad otázkou, co člověk vlastně udělá tváří v tvář smrti.
Přesně. Co uděláte? Myslím, že jde o takové zábavné čtení i protože je to něco tajemného, ale zároveň i temně milostného. Nepotýká se to vyloženě s otázkou, jestli člověk skončí v nebi, nebo v pekle, tohle je něco mezi, je to podvětí, což je poměrně záhadné místo, o kterém toho nikdo nic moc neví. A ten kluk, kterého hlavní hrdinka Pierce potká, svým způsobem třídí mrtvé a ona netuší, proč se znovu a znovu objevuje na zemi a co se jí snaží říct, ale opravdu se snaží to zjistit.
Takže podsvětí je plné sexy chlapů?
Taky nam nejsou žádné domácí úkoly a testy, další pozitivum.
Věříte sama v něco, co se nám stane po smrti?
Opravdu nevím, ale moje dobrá kamarádka opravdu zemřela a pak byla znovu oživena, takže hodně o klinické smrti, kterou Pierce zažije, jsem psala podle toho, co se stalo mé kamarádce. Tím pádem jsem si toho zjišťovala celkem hodně a je to i částečně založené na skutečnosti. Myslím si, že je to ohromě fascinující, ale nechávám interpretaci na čtenářích.
Jak vám to vaše kamarádka popsala?
Ona sama se vznášela nad operačním stolem a viděla, jak ji operují a říká, že se tím opravdu změnila, že se začala víc stýkat se svými přáteli. Tak se i znovu po dvaceti letech spojila se mnou, protože si vzpomněla, jak jsme si byly blízké. A bylo vážně skvělé, že se ozvala. Myslím, že, stejně jako moje postava Pierce, chce i ona víc pomáhat lidem a znovu se sblížit se starými známými a myslím, že pro mojí postavu je to něco daleko podstatnějšího než mít dobré skóre testu a podobně. Zdálo se mi opravdu zajímavé.
Věci se tím v kontextu mění, že?
(souhlasné zamumlání)
Na knize se mi opravdu líbilo, že se o sebe ženská hrdinka dokáže sama postarat a nečeká na prince, který by ji zachránil. Jsem si jistá, že to chce ona udělat sama. Je to podle vás něco opravdu důležitého?
Sama se popisuje jako princezna v rakvi. Skleněné rakvi. Ale ví, že uniknout z ní musí sama. Nemůže čekat až pro ní přijde její princ. Myslím, že to je něco, co mají dnešní dívky opravdu společného. Velmi rády bychom měly partnera a hezky vypadajícího chlapa, který by nám pomohl, ale přitom víme, že vztah dvou by měl být spíš týmový. Bylo by přece skvělé vládnout své zemi a nenechávat to pořád na princi. Takže si myslím, že právě proto je to v té knize tak důležité. V mýtu o Persefoně se přece Persefona dokonce stane královnou podsvětí, tím pádem je to jeden z mála mýtů, kde se dívka nestane stromem či květinou, jak se tak stává. Persefona se místo toho se svým způsobem stane bohyní a právě to mě k tomu příběhu přítáhlo.
Dobře, tudíž si na odpověď na otázku, zda se Pierce stane královnou podsvětí budeme muset počkat na další dva díly.
Ano, přesně tak.
Dobrá, Meg. Mnohokrát děkuji, že jste tu s námi dnes mohla být.
Díky.
Jen vám připomenu, že Abandon teď vyšel i ve francouzštině.


france24.com
decitre.fr
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.