Dojem ze čtení čtvrté Heather Wells "Size 12: Ready to Rock"

20. července 2012 v 23:46 | Susannah |  Velikost L: Znovu na scéně
Před pár dny mi do schránky přišla tahle dlouho očekávaná kniha (ačkoli, pravda, ne tak očekávaná jako pokračování Mediátora) a dnes jsem ji konečně dočetla.
A prvotní zkrácený pocit z tohohle pokračování: dopadlo to naprosto nad očekávání. Páni, jak se tak koukám na svůj článek po dočtení Underworld, tuhle formulaci používám asi až moc. Nicméně to je jen tím, že jsem obezřetná a raději krotím své nadšení, abych nebyla zklamaná. ;)
Samotný dojem si můžete přečíst uvnitř článku, ale spolu s ním je tu konečně i oficiální banner k čtvrtému dílu z megcabot.com a musím říct, že se opravdu povedl.
-

oOo

Vzled knihy

Kniha vyšla jen jako paperback (tedy brožované vydání) a první dojem z celkového vzhledu byl nic moc. Obálka je totiž kromě nápisů matná a na to jsem si vážně nezvykla až do samotného konce. Nápad lesklých nápisů je hezký a celý obal je graficky povedený, ale na omak je obálka prostě divná. Chápu logiku, ale jak knížka není přijemná do ruky, tak u mě hned klesne.
-
-
Zadní strana knihy je graficky udělaná moc hezky, včetně obalů předchozích dílů, což vypadá o hodně líp než jen seznam. Navíc je na obálce stejná fotka Meg, jakou použili i v Abandon a Underworld, tentkrát nepřebarvená. Taky přibylo upozornění na Facebook a Twitter, ale je akorát nevnucující, jen dvě malé "ikonky".
Avízované P.S. z obalu je rozhovor s Meg, který co nejdříve přeložím, není to moc dlouhé a jsou tam spoilery na knihu, takže ani nevím nakolik to někdo z vás bude chtít číst, abyste se nepřipravili o moment překvapení.
-
-
Nevím jak vy, ale já teda četla Heather v angličtině prvně, takže jsem netušila, jestli se české vydání graficky odlišuje. Ukázalo se, že vůbec.
Listy knihy jsou jako obvykle na recyklovaném papíře a jsou poměrně tenké, takže se mi mnohokrát stalo, že po otočení stránky něco nedávalo smysl, protože jsem otočila hned o dvě. Nicméně to může být i tím, že knížka je nová.
-
-
A celkový dojem?
Grafika super, barevná kombinace je jednoznačně povedená. Recyklovaný papír je teď snad ve všech knihách, jen není tak příjemný, ale na druhou stranu mi připadá, že příběhu se tam i díky papíru vměstnalo víc než třeba do Underworld, který má listy silnější.
Mně vadí jen dvě věci - že na omak není knížka něco, co byste brali do ruky s nadšením, a že u textů písniček na začátcích kapitol není rok napsání/vydání, protože to by podle mě dodalo lepší orientaci než mají jen různá jména autorů, navíc by to dokreslilo příběh z hlediska pozadí a povah postav.
Knihu mám ještě z předobjednání (asi měsíc před vydáním) z bookdepository.co.uk, takže mi přišla tak nejrychleji, jak to šlo s ohledem na vzdálenost. :) Knížka taky dorazila jen s nepatrným poškozením, kterého jsem si stejně všimla až po třech dnech, když jsem se jala fotit.
-
-
oOo

Samotné čtení

Bylo hrozně zvláštní zase číst příběh s ráznou Heather, tak nějak to pro mě skončilo třetím dílem, jehož závěr mi přišel akorát otevřený a pomalu jsem nevěřila, že pokračování ještě bude. Celé čtení to udělalo mírně neskutečné. Pořád jsem nemohla uvěřit, že to vážně vyšlo. Předpokládám, že u sedmého Mediátora budu asi v transu šokem.
Naštěstí jsem sklerotická, takže před začátkem čtení jsem v hlavě už dávno neměla všechny anotace, jen jsem si matně pamatovala prvních pár kapitol, které byly na internetu už před vydáním. Taky jsem jako obvykle odolala osvěžování paměti anotací na zadní straně knihy a nezkazila jsem si to tak předem. Když si tu anotaci teď čtu, tak mi vynechání před čtením připadá přímo geniální. Mám pak totiž o hodně otevřenější mysl, když nevím, co se bude dít.
Je to už docela dost hodin, co jsem knihu dočetla. Chtěla jsem otestovat, nakolik se budou s nějakým odstupem moje dojmy měnit, ale v podstatě zůstaly stejné:
Jako pokračování úspěšné série pro dospělé tahle kniha naprosto dostála svému údělu. Není nic, co bych měla potřebu perfekcionisticky vytýkat, dojem je vyloženě pozitivní a vzhledem ke konci téhle knihy mi to nepřipadá jako slepá ulička v čekání na další díl, u Heather je totiž strašně fajn, že každá kniha má svojí detektivní zápletku a ta se netáhne celou sérií. :)

Následující místy obsahuje spoilery (označené obvyklým >><< způsobem), ale budu se snažit je omezit.

Vztah Heather a Coopera: Ve třetím dílu se nám dostalo jen nástinu situace a tady se ocitáme o tři měsíce později, takže vývoj je dost zajímavý. Líbí se mi, jak jsou sehraní, jejich soukromé vtípky, neshody a vůbec hloubka vztahu. Navíc úplný konec je pro jejich dvojici hrozně hezký závěr, než bude další díl. (Všimněte si - bez spoilerů!)
Detektivní zápletka: Sem tam byl vývoj celkem očividný, jindy velmi překvapivý, ale celkově kniha nebyla ani náhodou tak děsivá jako sekání hlav v jednom z prvních dvou dílů (četla jsem je hned za sebou a dávno, tak nevím který). Ale akční to bylo dost, navíc bylo i relativně dost zvratů, které celkem znejistěly v předvídání dalších událostí.
Vývoj postav: Jednoznačně mám pocit, že je všechny znám daleko líp. Zejména >>Taniu Trace<<, bylo totiž vážně zajímavé měnit pomalu názor a sledovat, jak se vyvíjí i chování Heather.
Nová postava: >>Nová ředitelka Fisher Hall, Lisa Wu, je neskutečně sympatická a vážně by mě zajímalo, jak se v další knize vyvine její přátelství s Heather, jsou si totiž velmi podobné.<<
P.S. na konci knihy aneb rozhovor s Meg: Líbí se mi, jak poslední dobou poodhaluje Meg víc ze své minulosti, takže ji tak člověk pozná lépe. Už ani nevím u čeho, ale u něčeho jsem i uronila slzu, jednou vlastně i během knihy, takže to máme dvě slzy. To mně osobně přijde spíš jako dobré psaní, než jako moje splašené hormony. ;)

Podle mě je teď přímo zbytečné bodovat. Heather je konečně zpátky a s ní její trefné poznámky, ztřeštěnost a chvílemi nečekaná moudra získaná její přednáškou z psychologie.
A upřímně - až po dočtení jsem začala uvažovat o tom, jak se to Meg asi místy psalo, protože knížka mě tak pohltila, že jsem kolikrát zapomínala na svět kolem. Po celou dobu čtení to bylo jako rozkoukaný film, který je prostě tak napínavý, že ani nestíhám uvažovat nad tím, nakolik je třeba sem tam nějaký efekt a dialog zvláštní, nebo jak blbě se u tohohle asi kroutilo kamerou. Určitě jde o jednu z mých oblíbených knih od Meg. Ale předem vás upozorňuju, že to může být způsobeno tím, že jsem byla jen zvědavá, ne bez sebe zvědavostí, ačkoli sotva jsem načala obálku a uviděla právě Size 12: Ready to Rock, natěšení vzrostlo exponenciálně.
Nedávno mě při jednom mailu Elaine napadlo dopřeložit název jako Znovu Velikost L: Připravena to rozjet, ale po dočtení bych celkem váhala. A spoilerový důvod na konec: >>Váhala bych, protože Heather si sice zkouší v obchodě něco menší velikosti, ale pak řekne, že kalhoty jí jsou ale pořád přesně, tudíž to je podle ní určitě tím, že se všude v obchodech mění číslování vzhledem k poptávce, aby to lidem i zvedlo seběvědomí. Jinak Heather svojí postavu nezmiňuje, anebo ne nějak na rovinu.<< Ohledně tohohle jsem byla po dočtení trochu zmatená, abych pravdu řekla. Ale čert to vem, skvělá kniha!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Marthas | 24. července 2012 v 16:48 | Reagovat

Tak byl to opravdu vysilující článek, sama přiznávám, že bych to asi nezvládla takhle to pěkně napsat.
Upřímně si myslím, že teď už zbývá jen, aby to BB-art vydal. Nechci ani přemýšlet, co by se stalo, kdyby to nevydali!!!

2 Anezka | 24. září 2012 v 20:18 | Reagovat

Musím souhlasit s autorkou článku, jsem nadšená z tohoto dílu o Heather a zdá se mi dokonce lepší, než některé předchozí! A v angličtině se četl celkem pohodově, ne? :-)

3 Susannah | Web | 25. září 2012 v 14:09 | Reagovat

Marthas: Díky! :-) Mimochodem kniha vyjde česky v roce 2013.
Anezka: Jsem ráda, že souhlasíš. :-) Taky mám pocit, že se to četlo moc příjemně. Já mám nejraději první díl a tenhle se mu pro mě rovná. Líbí se mi, kolik Meg do téhle knihy narvala děje, vůbec nic mě nenudilo a byla jsem bez sebe zvědavostí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.