Dojem ze čtení knihy "Royal Wedding"

6. listopadu 2015 v 17:20 | Elaine |  Kniha Royal Wedding
Konečně jste se dočkali. :) Napsala jsem článek o čtení knihy Royal Wedding, 11. Princezniných deníků. Článek je trochu delší, měla jsem toho hodně na srdci. :) A to ještě ten článek není všeobsahující.
(Jde o verzi obálky z Velké Británie. Moc pěkná, nemyslíte?)Upozornění: Název "Royal Wedding", tedy "Královská svatba" považuju za vyzrazení jedné ze zápletek v názvu, proto nebudu zakrývat samotné slovo "svatba", "zasnoubení" a slova podobná, zakryju jen detaily. Taky za spoiler nepovažuju existenci Olivie Grace, hrdinku jiné nové série. Zakryté jsou ovšem i jiné velké spoilery. Bílý text je jen na vlastní nebezpečí. Byli jste varováni. :D

"Reader, I married him."

Kniha mi přišla na začátku června. Zařekla jsem se, že ji číst nebudu, protože jsem se musela učit na zkoušky. A možná bych to i dodržela, kdybych knížku náhodně neotevřela na stránce, kde byla věta "Reader, I married him." Je z Jany Eyrové, což je jedna z mých nejoblíbenějších knih. To mě přimělo otočit na stranu 1 a začít číst. :)

"No, vy Renaldové děláte skoro stejně zajímavé svatby jako Lannisterové."

Kniha začíná tak, že je Mia v podstatě uvězněná na genovském velvyslanectví v New Yorku, které je konstantně obklíčené bulvárními novináři. Má i hodně jiné práce - řídí centrum pro teenagery, s tím jí pomáhají její kamarádky Perin a Ling Su, dál byl její otec zatčen, když si za New Yorkem vyjel formulí po dálnici*, dál má její kamarádka Tina trable s Borisem ("Boris P." je aktuálně největší popová hvězda a má hordy fanynek, které si říkají Borettes), pak je tu Miin stalker, prostě je toho na Miu moc. Tak ji Michael na víkend, na které připadají její 26. narozeniny, vezme na soukromý ostrov na Bahamách. To jen na předestření základních fakt z úvodu, aniž bych prozrazovala zápletky. :)

* Naprosto nerealistické, kníže Genovie jako osoba s diplomatickou imunitou by nemohl být zatčen.

"Letadlo? On najal soukromé letadlo? Kdo si najednou myslí, že je, Christian Grey?"

Žádost o ruku byla fantasticky napsaná. --Na soukromém ostrově na Bahamách, na pláži u večeře při západu slunce, okvětní lístky růží, prstýnek ve skleničce od šampaňského, všechno.-- A úplně jsem si vzpomněla na pasáž ze čtvrté knihy - jak je Mia u Michaela doma, dívají se na Novou naději a ona se ho zeptá, jestli ji má jen rád, nebo jestli ji miluje. Michael jí řekne, že ji miluje a ať začne jíst, aby jí to nevystydlo. :D No a v Royal Wedding --po kratší diskuzi a přijetí prstýnku jí Michael řekl, ať začne jíst, než jí vystydne jídlo. :D Pobavilo mě to. A byl to prostě typický Michael - připravil romantickou žádost o ruku, a pak jí začne argumentovat tím, jak je svatba praktická.-- Prostě ho musíte milovat.

"Olivia Grace je rozkošná, samá ruka samá noha, s blýskajícími se rovnátky, zářivě modrými brýlemi a kudrnatými vlasy zapletenými do copů."

Olivia Grace je dlouho udržované tajemství knížete Phillipa z Genovie. Je jí dvanáct a bydlí u tety v Jersey. Teta a strýc jsou trochu jako --Dursleyovi, prostě spousta zákazů a na Olivii se jim nejvíc líbí, že na ni dostávají tučné výživné od jejího otce.-- Část příběhu s ní se mi moc líbila, ale hlavně mě překvapilo, --jak se hned skamarádila s Grandmére. To jeden neviděl. A i Rommel, pudl Grandmére - musí být už vážně starý, podle Mii mu Grandmére zakázala umřít - Olivii miluje. A taky se mi líbilo, jak měla odlišnou reakci na fakt, že je princezna - jí se to moc líbí. A líbí se jí, že bude moct bydlet v Genovii.-- Olivia každopádně byla plus pro Royal Wedding. Bude o ní celá série pro děti, From the Notebooks of a Middle School Princess, jehož první díl jsem četla a má vyjít i u nás. Bylo moc zajímavé přečíst si stejný příběh jak z pohledu Mii, tak z pohledu Olivie.

"Nevím, co se se mnou děje. Lžu, když bych měla říkat pravdu, a říkám pravdu, když bych měla lhát."

Tohle jsou první slova Miina deníku v Royal Wedding a odkazují na první slova z prvního dílu série. :) Co se týče Mii, tak mi byla v Royal Wedding moc sympatická. Je pořád roztomile hypochondrická a s věkem (je jí 25 - 26) se dost zklidnila a utlumily se její hysterické projevy. Je už zkrátka dospělá, už má po vysoké škole a pracuje ve svém centru pro teenagery.
Jestli si pamatujete, tak v knihách 1 - 5 byla na její poměry v pohodě, v knihách 6 - 9 s ní dost mlátila puberta a v knize 10 byla už vlastně dospělá. Tak jen abyste si dokázali představit její charakter v Royal Wedding, je podobný tomu ve Forever Princess.

"To nejlepší na něm není jeho vzhled; ale že s ním můžu být sama sebou. Když jsem s Michaelem, nemusím si dělat starosti, že řeknu něco špatně, protože pro něj je všechno, co řeknu, zábavné nebo zajímavé."

Část článku se ale musím věnovat Michaelovi. Takže mi prosím odpusťte sentimentalitu. Během čtení se mi vracely do povědomí všechny dojmy, které ve mně vyvolal během čtení knih 1 - 10. Je to fiktivní hrdina, o kterém si každá holka přeje, aby byl skutečný.
Michael… Michael je pořád stejný - je vřelý, sympatický, inteligentní a se skvělým smyslem pro humor. Je racionální každým coulem, ale příležitostně umí udělat romantické gesto. --Nebo příležitostně dát někomu přes hubu a poslat ho na ledoborec.-- V první knize mu bylo sedmnáct, pokud si to dobře pamatuju, a byl to génius, co trávil hodně času u počítače ve svém pokoji, miloval Star Wars a "zapomínal" nosit košili, když byla na návštěvě nejlepší kamarádka jeho mladší sestry. :D
V Royal Wedding mu je 29, bydlí v New Yorku a pořád má svoji firmu Pavlov Surgical. Je trochu poznat, že se mu s věkem trochu změnily hodnoty, ale nebylo to na úkor jeho charakterových rysů.

EXTRA SPOILER --Řekněme, že jsem to čekala pár desítek stran před tím, než se to stalo. Tak Mia je těhotná. Scéna u doktora byla moc legrační, celé to vysvětlování, proč těhotná být nemůže, "když to budou dvojčata, tak tě zabiju", a tak.--
EXTRA EXTRA SPOILER --To jsem opravdu nečekala a zaskočilo mě to. Miin otec se rozhodl abdikovat a z Mii se stala genovská kněžna. Jako vím, že v dost evropských monarchiích je teď móda abdikovat a nechat trůn mladší generaci, viz například Španělsko, Belgie nebo Nizozemsko. A očividně je dalším případem i naše Genovie. A vidím to tak, že je to příležitost i pro pokračování příběhu - takhle si Meg nechala zadní vrátka.--
EXTRA EXTRA SPOILER --Tahle věc mi trochu vadila, připadalo mi to jako deus ex machina (nebo možná Meg ex machina). Meg totiž zabila Franka, Miina nevlastního otce, nechala ho podlehnout infarktu. A to jen proto, aby Miinu mámu mohla dát dohromady s Miiným tátou. Připadalo mi to nucené.--

Poznámka, kterou si nedokážu odpustit a je to něco pro pobavení těch, co knihu četli. Hasič. Mimozemšťan. Magnézium.


Mohla bych psát ještě dál, třeba se někdy dostanu k upravování článku a přidávání dalších věcí. Kniha byla fantastická, byla vtipná a zhltla jsem ji na jedno přečtení za jeden den. Určitě můžu doporučit fanouškům Princezniných deníků, ale třeba i čtenářkám, kterým je třeba dvacet a které tu sérii neznají a číst nechtějí. Mělo by se vám to líbit tak jako tak. :)

Knihu hodnotím 9,5 body z 10.


(Jak jsem řekla, vytýkám jen tu věc se zatčením knížete a jednu věc skrytou jako spoiler.)
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vendy | 11. listopadu 2015 v 21:50 | Reagovat

Už aby to vydali i v Čj!!! Díky za spoilery, velice uvítám i další :-)

2 Elaine | Web | 12. listopadu 2015 v 1:28 | Reagovat

Vendy: Díky za komentář. :) Jen s těmi dalšími spoilery - ještě trochu a pokazila bych ti knížku. Vím, jaké to je, když jsi hrozně zvědavá na knížku a jsi ráda za každé info. Ale to překvapení během samotného čtení má taky něco do sebe. :)

3 Cilka | 7. června 2016 v 0:44 | Reagovat

Nesnáším překvapení, potřebuji vědět všechno a hned, jinak mi vybuchne hlava a nebo se začnu učit anglicky, což je ještě nepravděpodobnější ;-)

4 Cilka | 7. června 2016 v 0:45 | Reagovat

Jinak: Super stránky :D

5 Gity | E-mail | 29. července 2016 v 18:57 | Reagovat

Úplnou náhodou jsem právě dnes narazila na tvou stránku a hrozně mě štve, že jsem o ní nevěděla dříve. Royal wedding jsem si koupila hned teď, jak jsem si tady o ní přečetla. (pracuji v knihkupectví, takže stačilo najít jenom správný regál) Pořád nechápu jak mi pokračování mé nejoblíbenější série mohlo uniknout, každopádně už čtu! :)

6 Elaine | Web | 29. září 2016 v 14:08 | Reagovat

Díky moc, Cilko! :) Tak snad se dočkáme českého překladu.
Díky za komentář, Gity! :) Jsem moc ráda, že naše stránka povzbuzuje lidi ke čtení. :)

7 Peterevolf | E-mail | Web | 23. srpna 2017 v 6:26 | Reagovat

“Adoro viaggiare in Segway”. Il modo migliore per cadere in amore con Verona in nessun tempo!
Quando si dispone di un breve tempo a coprire una citta, questo e un ottimo modo per farlo. Mi e piaciuto molto il nostro tour e guida. L'audio e stato un po' difficile, ma la guida li ha tenuti lavorando. Quando il suo caldo, questo e un ottimo modo per andare in giro e stare un po' fredda. Verona e una citta facile accesso per segway intorno. Abbiamo visto tutti i principali siti e ci hanno dato una buona sensazione per il layout della citta. Siamo stati in grado di tornare a pochi posti il giorno successivo per un po' di tempo.

https://www.regiondo.it/segway-historic-tour-in-verona

<b>Book Now</b> ''' http://segwayverona.com/

https://eu5.bookingkit.de/onPage/detail?e=2202759fc95947e409b3435a7ae87161&preview=true&lang=it

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.